Newsletter ekonomiczny

Świat

  • Cena baryłki ropy naftowej oscyluje wokół 110$ (ropa Brent) i istnieje zagrożenie jej dalszych wzrostów związane z napięciami politycznymi. Unia Europejska w celu zmuszenia Iranu do wznowienia negocjacji z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej wprowadziła embargo na import irańskiej ropy naftowej oraz zamroziła środki irańskiego banku centralnego. Dotychczas 20% eksportu ropy z Iranu trafiało do Europy.


Europa

  • Agencja S&P obniżyła ratingi 9 krajów strefy euro, m.in. odbierając Francji najwyższy rating AAA (i nadając jej AA+). Skutkiem obniżek była również utrata ratingu AAA przez EFSF (European Financial Stability Facility) - fundusz, który został stworzony by pożyczać pieniądze zagrożonym krajom strefy euro i do tej pory ratował już Irlandię i Portugalię. Warto przypomnieć, że to właśnie S&P odebrał w sierpniu rating AAA Stanom Zjednoczonym. Styczniowe obniżki ratingów w Europie nie spowodowały wyraźnej reakcji na rynkach, a nawet można było obserwować bardzo udane aukcje długów włoskiego i hiszpańskiego.

  • W grudniu bezrobocie w Niemczech spadło do 6,8%. Jest to najniższy poziom od zjednoczenia Niemiec. Spadek zanotowano również w USA - do poziomu 8,5% (najniżej od lutego 2009). Tymczasem według danych z listopada bezrobocie w Hiszpanii wyniosło 22,9%, przy średniej UE 9,8%. Z kolei stopa w Polsce wzrosła w grudniu do 12,3%.

Polska

  • 1 stycznia wzrosła akcyza na olej napędowy. Według Ministerstwa Finansów zmiana ma skutkować wzrostem ceny detalicznej o 18 gr. na litrze.

  • Rząd przyjął projekt ustawy o podatku od wydobycia miedzi i srebra. Stawka ma się wahać w przedziale 0,5-35% w zależności od zmian cen metali na rynkach. MF szacuje przyszłe przychody skarbu z tytułu nowego podatku na poziomie ok. 2 mld zł. rocznie.

    Prezydent podpisał ustawę okołobudżetową. 1 kwietnia wejdą w życie jej przepisy likwidujące lukę, która umożliwiała istnienie tzw. lokat antybelkowych, czyli lokat z kapitalizacją jednodniową pozwalających na unikanie płacenia 19% podatku od dochodów kapitałowych.