Newsletter ekonomiczny

Europa i Świat

- Europejski Bank Centralny wypuścił 29 lutego drugą transzę LTRO (Long-Term Refinancing Operation) o wartości 530 miliardów euro. Jest to trzyletnia pożyczka z oprocentowaniem 1% w skali rocznej. Łącznie z pierwszą transzą (z grudnia 2011) EBC dostarczył na rynek 1,02 biliona euro taniej pożyczki, co wyraźnie poprawiło sytuację państw zagrożonych niewypłacalnością. Z drugiej transzy skorzystało 800 banków – głównie instytucje włoskie, hiszpańskie i francuskie. Prezes EBC Mario Draghi ma nadzieję, że banki przeznaczą znaczną część funduszy na kredyty dla europejskich przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.

- W odpowiedzi na embargo UE na import ropy z Iranu, które miało wejść w życie 1 lipca b.r., Teheran wyprzedzająco wstrzymał eksport surowca do niektórych państw Wspólnoty. Cena ropy Brent przekroczyła już 120$ za baryłkę (względem 110$ na początku lutego).

- Wielka Brytania i Francja podpisały umowę o wzmożeniu współpracy w zakresie energetyki jądrowej. Zjednoczone Królestwo planuje wybudować 8 nowych elektrowni atomowych do 2025 roku. Stoi to w kontraście z decyzją Niemiec o pełnym porzuceniu tej gałęzi energetyki. Decyzja naszych sąsiadów została podjęta na skutek fali lęku wzbudzonej przez niedawną katastrofę w Fukushimie. Tymczasem w sąsiedztwie Polski są w tej chwili konstruowane nowe elektrownie jądrowe na Litwie, Białorusi i w Obwodzie Kaliningradzkim.

 

Polska

- PGNiG wystąpiło do Trybunału Arbitrażowego z pozwem przeciwko Gazpromowi celem zmiany warunków cenowych długoterminowego kontraktu na dostawy gazu, obowiązującego do 2022 roku. Szacuje się, że Polska w tej chwili płaci powyżej 500$ za 1 tys. m sześć. gazu, podczas gdy państwa zachodnioeuropejskie płacą ok. 400$, m.in. dzięki niedawnej obniżce cen ogłoszonej przez Miedwiediewa. Obniżka ominęła Polskę.

- Zespół ekonomistów, w którego skład wchodzi m.in. prof. Jerzy Hausner, opublikował raport pt. „Kurs na innowacje. Jak wyprowadzić Polskę z rozwojowego dryfu”. Autorzy ostrzegają, że podążamy modelem rozwojowym państw Europy Południowej i czeka nas za kilka lat taka sama stagnacja, jaką możemy teraz obserwować w Grecji czy Portugalii.

 

Komentarz

 Jeszcze niedawno słyszeliśmy, że galopujące oprocentowanie obligacji włoskich czy hiszpańskich grozi bankructwem tych państw. Jednakże już w styczniu oprocentowanie tych papierów gwałtownie spadło, czyli wyraźnie wzrósł na nie popyt. Przykrym faktem jest powszechne niedostrzeganie źródeł tego zjawiska. Niektóre media twierdzą, że to zasługa polityki nowego premiera Włoch – Mario Montiego. Tylko wąskie kręgi zajmujące się finansami dostrzegają, że przyczyną jest „dodruk” biliona euro przez EBC.

Niedługo rozpocznie się rządową kampania informacyjna na temat energetyki jądrowej. Miejmy nadzieję, że Polacy zniechęceni do rządów Tuska nie staną automatycznie w opozycji do jego projektu polskiej elektrowni atomowej i nie pójdziemy śladem Niemiec.