Wstęp

Widmo zmian krąży nad Polską. Po raz pierwszy od ponad czterech lat mam za co pochwalić rząd Donalda Tuska: powołał na ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, ten zaś naprawdę zamierza coś robić. Do opracowania planu deregulacji zawodów przyznaje się Fundacja Republikańska, prawicowy think tank, w którym działał także Przemysław Wipler, obecnie poseł PIS. Sam pomysł deregulacji był też często forsowany przez partię Jarosława Kaczyńskiego, logicznym więc byłby scenariusz poparcia PIS-u dla projektu Platformy. No, właśnie. Logicznym. To chyba nie wystarczy.

 Zostając w temacie pozytywnych drgnięć w społeczeństwie... Akcja „Goń z pomnika bolszewika”, którą Piotr Mazurek zainaugurował swoim tekstem w lutowym numerze Gońca Wolności, zatacza coraz szersze kręgi. Honorowy komitet poparcia akcji powiększa się o coraz to nowe, wielkie nazwiska – głosu w sprawie Żołnierzy Wyklętych i usuwania reliktów komunizmu udzielił nam także Jan Pospieszalski w swoim programie „Bliżej” z 01.03.2012. W aktualnym numerze Andrzej Gniadkowski i Piotr Mazurek przedstawiają swoje spojrzenie na sprawę Wyklętych.

 Na wschodzie za to bez najmniejszych zmian. Putin został ponownie wybrany prezydentem Rosji i ponoć najnowsze wybory wcale nie musiały być „bardzo fałszowane” - wystarczyło tylko trochę podrasować wyniki, jako że Putin cieszy się niemałą popularnością w rosyjskim społeczeństwie. Wg Richarda Pipesa, amerykańskiego historyka i sowietologa polskiego pochodzenia, realny czas oczekiwania na nastanie demokracji u naszych potężnych sąsiadów to około... 100 lat, ponieważ Rosjanie wciąż bardziej cenią porządek niż wolność, a demokrację kojarzą z anarchią. Dziwne – rządowe media od dawna mówią wszak o demokracji w Rosji.

Nad Balatonem świętowanie – 15.03. obchodzone jest na Węgrzech święto narodowe, na pamiątkę rewolucji wznieconej w 1848 roku. Węgry są też tematem numeru marcowego Gońca Wolności. Polecam lekturę tekstów egzaminujących rozwój kraju naszych bratanków w minionym 20-leciu. Na deser warto spojrzeć do tekstu Moniki Kuś i sprawdzić, dlaczego Fryderyk Chopin urządził George Sand karczemną awanturę o udko kurczaka.  

Znajdzcie nas już dziś na facebooku i śmiało polemizujcie z autorami tekstów!