Newsletter ekonomiczny

Wygląda na to, że ostatnie działania rządu PO na arenie europejskiej w sprawie limitów emisji CO2 wytracają z ręki opozycji popularną krytyczną frazę o „polityce zagranicznej prowadzonej na kolanach”. Odnoszę to wyłącznie do weta, które miało miejsce w tym miesiącu, ponieważ zaskarżenie KE z 2007 roku wszczął Jan Szyszko - minister środowiska rządu PiS.

Świat

- Państwa grupy BRICS (Brasil, Russia, India, China, South Africa) podczas spotkania w New Delhi oficjalnie skrytykowały politykę monetarną USA i Europy. Oświadczyły m.in., że „Najważniejszym dla państw rozwiniętych jest przyjęcie odpowiedzialnej polityki makroekonomicznej i finansowej, unikanie nadmiernego zwiększania globalnej płynności oraz podjęcie się strukturalnych reform, które podniosą ich wzrost gospodarczy i stworzą miejsca pracy,”. Zarzuty można odnieść m.in. do niedawnej taniej pożyczki wyemitowanej przez Europejski Bank Centralny (patrz Newsletter Lutowy).

 - Fala krytyki i oskarżeń dotyka w ostatnim czasie amerykański Goldman Sachs - jeden z kilku najbardziej wpływowych banków inwestycyjnych świata. Po 12 latach pracy, instytucję porzucił Greg Smith, który na pożegnanie opublikował osobiste wyznanie na łamach New York Times. Określił w nim atmosferę panującą w firmie jako toksyczną. Wskazał, że pracownicy troszczą się wyłącznie o zysk Goldman Sachs i notorycznie działają na szkodę klientów, z którymi pracują. Wspomina, że pięciokrotnie był świadkiem jak dyrektorzy zarządzający określają swoich własnych klientów słowem „pajace”, również w wewnętrznej korespondencji. Bank jest w tej chwili wplątany w procesy o zdradzanie poufnych informacji na temat swoich klientów (Intel i Apple), doradzanie klientom w sytuacji konfliktu interesów oraz sprzedawanie instrumentów inwestycyjnych dezinformując klientów na temat rzeczywistego ryzyka związanego z ich zakupem.

 

Europa

 - Rząd litewski parafował umowę koncesyjną z japońskim koncernem Hitachi na budowę elektrowni jądrowej Visaginas. Eksploatacja reaktora o mocy rzędu 1400 MW ma się rozpocząć w latach 2020-2022. Tymczasem w 2017 ma zacząć działać pierwszy reaktor rosyjskiej siłowni atomowej w Kaliningradzie - właśnie rozpoczęto prace konstrukcyjne.

 - International Swaps and Derivatives Association zdecydowała, że zastosowanie przez rząd Grecji mechanizmu, który wymusił straty wszystkich prywatnych inwestorów posiadających greckie obligacje stanowi niespłacenie kredytu, czyli bankructwo (ang. sovereign default). W efekcie uruchomione zostały spłaty z tytułu ubezpieczenia papierów dłużnych instrumentami CDS. Wypłaty w ramach CDS osiągnęły już poziom 3 mld dolarów.

 CDS (Credit Default Swap) - to instrument pochodny będący ubezpieczeniem od niespłacenia zobowiązań przez podmiot (państwo lub instytucję) emitujący papiery dłużne (np. obligacje).

 

Polska

 - Polska samotnie zawetowała propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą przyszłych redukcji emisji CO2. Obecnie kraje UE są zobowiązane do zmniejszenia emisji o 20% do 2020, względem poziomu z 1990. KE proponowała kolejne cele: redukcję o 40% do 2030, 60% do 2040 i 80% do 2050.

- Trybunał Sprawiedliwości UE przyznał rację Polsce i Estonii, które w 2007 roku zaskarżyły narzuconą im przez Komisję Europejską obniżkę limitów na emisję CO2 na lata 2008-2012. KE żądała zmniejszenie limitów dla polskich firm o 26,7% względem propozycji polskiego rządu. Według orzeczenia żądanie KE nie miało podstawy prawnej. Trybunał rozpatrywał odwołanie KE od korzystnej dla RP decyzji sądu pierwszej instancji z 2009 roku.

 

Komentarz

 - Goldman Sachs przeżywa już nie pierwsze poważne problemy wizerunkowe. W 2010 roku jego liderzy uczestniczyli w kompromitującym dla nich przesłuchaniu w Senacie USA. Bank jest zamieszany w liczne afery o rozmaitym charakterze, jednak wciąż nie opuszczają go prestiżowi klienci, a byli pracownicy trafiają na czołowe stanowiska publiczne w USA, Europie i organizacjach międzynarodowych. Wydaje się, że żadna wpadka nie jest w stanie uszczuplić wpływów Goldman Sachs.

 - Eksperci podkreślają, że kaliningradzka siłownia atomowa jest projektem stojącym w sprzeczności z budową elektrowni polskiej. Obwód Kaliningradzki nie cierpi na niedobór energii, a z kolei popyt litewski zostanie zaspokojony wraz z zakończeniem inwestycji w Visaginas. W tej sytuacji jedynymi potencjalnymi odbiorcami energii z Kaliningradu mogłyby być Polska lub Niemcy. Rosjanie wspominali o planach budowy podmorskiego kabla do naszego zachodniego sąsiada, jednak bardziej realne wydają się próby zapewnienia sobie popytu nad Wisłą - czyli dyskretnego wsparcia antynuklearnego lobby w Polsce. Przeciwnikami polskiej elektrowni już są Niemcy, którzy nie chcą, aby nasza względnie tania energia nuklearna stała się groźną konkurencją dla ich kosztownych projektów rozwoju rodzimej energetyki opartej na źródłach odnawialnych.

 - Wygląda na to, że ostatnie działania rządu PO na arenie europejskiej w sprawie limitów emisji CO2 wytracają z ręki opozycji popularną krytyczną frazę o „polityce zagranicznej prowadzonej na kolanach”. Odnoszę to wyłącznie do weta, które miało miejsce w tym miesiącu, ponieważ zaskarżenie KE z 2007 roku wszczął Jan Szyszko - minister środowiska rządu PiS.