Wstęp

Nadszedł maj - miesiąc pierwszych komunii, długich weekendów przy grillu i kwitnących bzów. Ale maj jest także miesiącem rotmistrza Pileckiego. W całej Polsce organizowane są po raz czwarty marsze pamięci "Druha", jednego z najmężniejszych bohaterów II wojny światowej, zamordowanego przez UB w roku 1948. Jego sylwetkę przybliża nam w tym wydaniu Gońca Wolności Piotr Mazurek. Jednocześnie Goniec sercami wszystkich swoich twórców popiera inicjatywę marszu. "Bądź wierny, idź". 

 

W majowym numerze, oprócz zwyczajnej dawki polityczno-społecznej publicystyki i ekonomicznych informacji, przedstawiamy Wam fascynujący reportaż Andrzeja Gniadkowksiego z Kruszynian, które Jan III Sobieski nadał okolicznym Tatarom na cztery lata przed wiktorią wiedeńską. Miejscowi muzułmanie okazali królowi swą wdzięczność, walcząc przy boku Lwa Lechistanu z Turkami. O kuchni, historii i słowie "ułan", które już na zawsze kojarzyć się będzie z nadwiślańskim krajem, nasz autor rozmawia z polskimi tatarami. 

W tym wydaniu Gońca Wolności rozpoczynamy także cykl rozważań Krystiana Żelaznego o pozycji ustrojowej głowy państwa w różnych państwach, nie tylko europejskich. 

Serdecznie zapraszam do odwiedzenia naszego fanpage'a na facebooku oraz komentowania artykułów.