Newsletter ekonomiczny

Świat

- Amerykańscy producenci wracają ze swoimi fabrykami z powrotem do Stanów Zjednoczonych - taki wniosek płynie z raportu Accenture. Firmy decydują się na „reshoring” (def. w Słowniczku) z powodu niedogodności związanych z długimi terminami realizacji zamówień oraz wysokich kosztów transportu. Wytwórcy decydują się na bycie bliżej swoich rynków zbytu. Podobnie coraz więcej chińskich producentów przenosi swoje fabryki właśnie do USA. Kieruje nimi chęć uniknięcia nałożonych niedawno przez Stany Zjednoczone ceł antydumpingowych oraz chęć znalezienia się bliżej swoich amerykańskich partnerów biznesowych.

 - Po niedawnych kłopotach Goldman Sachs przyszedł czas na problemy innego amerykańskiego giganta bankowego - JP Morgan, który to poniósł stratę wartości 3 mld $ na transakcjach, za którymi ma stać Bruno Iksil - londyński pracownik firmy. Podejrzewa się, że istotny związek ze stratami JP Morgan miała lutowa tania pożyczka dla systemu bankowego, wyemitowana przez Europejski Bank Centralny, która spowodowała zawirowania na rynku instrumentów pochodnych CDS. Sprawa strat JP Morgan już została objęta śledztwem FBI.

 - 5 maja Japonia wyłączyła ostatni ze swoich 50 sprawnych reaktorów jądrowych. Każdy z nich ma wznowić pracę dopiero po przejściu testów bezpieczeństwa i uzyskaniu akceptacji ze strony lokalnej społeczności. Wszystko wskazuje na to, że, wbrew nadziejom ekologów i oporowi społecznemu, już w najbliższych dniach rozpocznie się wznawianie pracy reaktorów. Przed katastrofą w Fukushimie niemal 30 procent wytwarzanej w kraju elektryczności przypadało na siłownie nuklearne. Tymczasowo Japończycy polegają na zwiększonej produkcji energii z importowanego gazu ziemnego.

Europa

- Komisja Europejska oraz Europejski Bank Centralny rozpoczęły tworzenie planów na wypadek rozpoczęcie się procesu opuszczania strefy euro przez Grecję.

 - Prezes Deutsche Bundesbank (centralny bank Niemiec) Jens Weidmann ostrzegł europejskie banki centralne, by nie narażały się na straty poprzez udzielanie kredytów Grecji, ponieważ może ona wyjść ze strefy euro.

 - W maju niemiecki rząd sprzedał dwuletnie obligacje o łącznej wartości 4,6 mld euro, oferujące stopę zwrotu wielkości zaledwie 0,07%. Tymczasem Polska, by skutecznie sprzedać dwuletnie obligacje, musi zaoferować stopę zwrotu wysokości 4,8%.

Polska

- Urząd Regulacji Energetyki w swoim sprawozdaniu rocznym ostrzegł, że po 2015 roku mogą zacząć się zdarzać przerwy w dostawach prądu spowodowane niedoborami mocy w polskiej sieci energetycznej.

 - Gorąco polecam patriotyczny quiz piwny. Opublikowany z okazji Euro 2012, lecz przydatny przez cały rok:

http://patriotyzmekonomiczny.pl/2012/05/kibicuje-polskiej-gospodarce-kupuje-polskie-piwa/

Słowniczek

Reshoring i terminy powiązane:

●     Outsourcing - zlecanie przez przedsiębiorstwo podzadań produkcji lub procesów biznesowych zewnętrznemu wykonawcy. Np. przekazywanie obsługi księgowości firmie wyspecjalizowanej w tej dziedzinie.

●     Offshoring - przenoszenie produkcji lub procesów biznesowych przedsiębiorstwa poza państwo, w którym prowadzona jest jego główna działalność. Np. wybudowanie fabryki w Chinach przez firmę mającą siedzibę i sprzedającą swoje produkty w USA.

●     Reshoring - przenoszenie produkcji lub procesów biznesowych przedsiębiorstwa z powrotem na rynek macierzysty po ich uprzednim offshoringu do innego kraju.

Komentarz

- Po Goldman Sachs i JP Morgan krytyka spadła również na Morgan Stanley, który, jako główny bank inwestycyjny obsługujący wejście na giełdę Facebook’a, tylko część swoich klientów chcących nabyć akcje portalu uprzedził, że wartość tych akcji jest zawyżona. W tym przypadku sprawa zapewne ucichnie po wypłacie odszkodowania pokrzywdzonym klientom i nie spowoduje większego uszczerbku na reputacji banku, jako że Morgan Stanley w tej nieczystej zagrywce zaprezentował lojalność zarówno względem Facebook’a jako klienta, jak i względem swoich głównych partnerów, którzy planowali nabyć akcje Facebook’a.