Przegląd literatury

Michael Seed, Noel Botham
Grzesznicy i święci

„Grzesznicy i święci” to przepełnione wyjątkowym humorem wspomnienia niezwykłej postaci brytyjskiego życia publicznego – brytyjskiego „kapłana gwiazd”, najbardziej kontrowersyjnego księdza Wielkiej Brytanii i autora bestsellerowej autobiografii pod tytułem „Dziecko niczyje”, który w fascynujący sposób uchyla rąbka tajemnicy, opowiadając o rozmaitych sytuacjach z życia osób zajmujących najwyższe stanowiska parlamentarzystów, arystokracji, dostojników kościelnych. Czyni to w formie serii anegdot, tak zabawnych, że Czytelnicy będą śmiać się na głos. Jego opisy codziennego życia w środowisku kardynała Basila Hume'a oraz Katedry Westminsterskiej są nieporównanie ciekawsze niż wszystkie seriale ukazujące postaci duchownych.

O komizmie. Od Arystotelesa do dzisiaj
Bohdan Dziemidok

Już pierwsi filozofowie snuli rozważania nad naturą i rolą komizmu, ale również obecnie komizm stanowi przedmiot zainteresowań nie tylko filozofów, ale i badaczy literatury, artystów, psychologów czy socjologów. Bohdan Dziemidok dokonuje wyczerpującej klasyfikacji i charakterystyki teorii i rodzajów komizmu, wspierając się przykładami z takich dziedzin sztuki, jak film, teatr czy literatura. Monografii, wydanej po raz pierwszy w roku 1967, towarzyszy antologia najważniejszych tekstów teoretycznych o komizmie, zawierająca zarówno fragmenty tekstów klasyków (Platon, Arystoteles, Kant, Schopenhauer, Baudelaire, Freud), jak i współczesnych opracowań z tej dziedziny (Koestler, Cohen, Carroll).

Generał Rozwadowski

Nakładem Muzeum Niepodległości w Warszawie i Wydawnictwa ZP Primum ukazał się pięknie wydany (twarda oprawa, kolorowa obwoluta, ręcznie wklejone zdjęcia i mapy) reprint wydanej w 1929 roku książki „Generał Rozwadowski”. Wsparcia wydaniu tej pozycji udzieliło Stowarzyszenie Rodziny Jordan-Rozwadowskich i Fundacja Narodowa im. Romana Dmowskiego.

Książka ukazała się w rok po śmierci gen. Tadeusza Rozwadowskiego (1866-1928). Zamieszone są w niej wspomnienia osób mu bliskich, m.in. generałów: Stanisława Hallera, Mariana Kukiela, Walerego Maryańskiego, Romana Żaby, Mieczysław Kulińskiego, Władysława Sikorskiego. Wspomnienia uzupełniają cenne dokumenty, m.in. słynny rozkaz nr 10 000 z 9 sierpnia 1920 roku, według którego Wojsko Polskie przeprowadziło atak na siły bolszewickie. Całość uzupełniają unikatowe zdjęcia Generała.

Tragedia euro
Philipp Bagus

Przyszłość Europy i świata zależy od zrozumienia teorii pieniądza i funkcjonowania instytucji finansowych. Praca ta dostarcza potężnych narzędzi potrzebnych do zrozumienia historii euro oraz jego kuriozalnego zaplecza instytucjonalnego. Miejmy nadzieję, że pomoże ona odwrócić bieg historii i skierować go ku zdrowemu systemowi pieniężnemu w Europie i na całym świecie – Jesus Huerta de Soto. Młody doktor ekonomii, wychowanek J. Huerty de Soto, bierze pod lupę europejską walutę. Książka wydana pod koniec 2010 r. i uzupełniona w 2011 r. jest ważnym głosem w bieżącej dyskusji na temat euro. Bagus pisze wartkim i zrozumiałym językiem, całość czyta się jednym tchem, jednocześnie książka trzyma wysoki poziom naukowy. Publikacja ta może stać się bestsellerem na rynku polskim, lektura obowiązkowa dla wszystkich zwolenników i przeciwników waluty euro! Philipp Bagus wykłada na Wydziale Ekonomii Stosowanej Uniwersytetu Króla Juana Carlosa w Madrycie. Tytuł doktora nauk ekonomicznych uzyskał w 2007 roku na podstawie pracy dotyczącej teorii deflacji, którą napisał pod kierunkiem prof. de Soto.

Demony Leningradu
Adam Przechrzta

Koszmar, który dusi grozą nawet zimne, bezlitosne serce Ławrienitja Berii.

Ulicami udręczonego głodem, oblężonego Leningradu przemyka wcielona Śmierć. Coś więcej niż oszaleli z rozpaczy kanibale, żerujący na trupach poległych towarzyszy. Coś, co nawet w ludziach, którzy przetrwali stalinowskie czystki oraz furię dywizji Wehrmachtu czy Waffen SS, powoduje skrajne przerażenie. Kiedy ryczą działa, budzą się demony. Istoty, których istnienie nie mieści się w bolszewickiej ideologii. Tam, gdzie nie wystarcza rozkaz Stalina, furia Berii i bestialstwo katów z NKWD – tam wkraczają do akcji drużyny GRU – wojennoj razwiedki.