Wywiad z Markiem Kułakowskim, szefem CA KoLibra

Czym jest Centrum Analiz Stowarzyszenia KoLiber?

CA jest grupa ludzi działających w Stowarzyszeniu KoLiber chcących wziąć udział w debacie publicznej na szeroko rozumiane tematy społeczno-polityczno-gospodarcze.

W jaki sposób zamierzacie realizować te zamierzenia?

poprzez publikację raportów, analiz i komentarzy dotyczących tak bieżących jak i strukturalnych zagadnień istotnych z punktu widzenia społeczeństwa.

jak będą wyglądały prace CA?

w przypadku dużych projektów tj. reportów dotyczących złożonych zagadnień, często połączonych z propozycjami zmian, będziemy powoływać doraźne grupy robocze, których celem będzie kompleksowe opracowanie zagadnienia. Analizy i raporty z kolei będzie mógł publikować każdy KoLibrant o ile temat oraz sama zawartość merytoryczna przejdą przez sito Przewodniczącego CA.

Jakie, poza wzięciem udziału w debacie publicznej, cele stawia sobie CA?

Ważne aby zaangażować w projekt jak najwięcej młodych zdolny Kolibrantów, chcących zaangażować się w działalnośc analityczną. chcemy również przyciągnąć tych nieco już starszych, którzy często po
skończeniu studiów rezygnują z KoLibra, widząc w nim organizację stricte młodzieżową, w której juz się "nie odnajdują".

Czy centrum będzie zajmowało się tylko kwestiami stricte gospodarczymi, czy również takimi tematami jak np. geopolityka czy ordynacja wyborcza?

oczywiście nie będziemy ograniczać się tylko do kwestii gospodarczych. Padł juz ciekawy pomysł zrobienia raportu podsumowującego mistrzostwa europy w piłce nożnej EURO 2012. Niewątpliwie geopolityka również
znajduje się z centrum naszych zainteresowań.

Jak wyobrażacie sobie Centrum Analiz za 10 lat?

Myślę, że za 10 lat ludzie, którzy przewiną się przez CA będą tymi, którzy wcielają pomysły w życie: ministrami, parlamentarzystami etc (uśmiech). Mam również nadzieję, że wiedza i umiejętności zdobyte
podczas realizacji różnorakich projektów przydadzą się im również w karierze w biznesie czy działalności w organizacjach pozarządowych.

Dziękuję za rozmowę.