Adam Karpiński

Północ – Piekło – Południe. „Ameksyka” – Ed Vulliamy

Przebieg granicy da się już odgadnąć z okien samolotu. Tylko co kończy się amerykański porządek, zrazu widać bezładne slumsy. Bo kiedy po jednej stronie postawiono uniwersytecki kampus, po drugiej wciąż wichrzy się hałastra baraków. Wystarczy kwadrans – by przejść z Pierwszego Świata do czegoś, co przypomina Trzeci Świat, chociaż nim nie jest. Ed Vulliamy zaprasza do Ameksyki.
Czytaj całość

Przetestuj swoją wyobraźnię. Moment niedźwiedzia – Olga Tokarczuk

Oldze Tokarczuk wiele trudniej jest znieść cierpienie zwierzęcia niż człowieka. Ten ostatni ma przecież swoją kulturę i religię. Ma Boga, który podtrzymuje go w cierpieniu, obiecując pośmiertną rekompensatę za niepomyślności na ziemskim padoku.
Czytaj całość

Dom zły

Zwolennicy o. Rydzyka łkają za sprawiedliwym państwem i wolnościami dla katolików, zarazem przeciętny ateista czuje się zaszczuwany przez wyznaniowe państwo. Związkowcy stękają, że nikt ich nie słucha, pracodawcy pomstują na restrykcyjny kodeks pracy. Konserwatyści pieklą się na homoseksualną propagandę, a ruchy LGBT na wylęgarnię homofobii w polskim poletku. Każdy pretenduje do roli opozycji. Czy to normalne?
Czytaj całość

Nie ma już miejsca na neutralność

W myśl rozważań Konfucjusza, kiedy słowa tracą znaczenie, ludzie wolność. Niemoc pustosłowia bardzo ciąży, bo po upadku języka nic już nie daje się wyrazić precyzyjnie – tłumią się uczucia, marzenia, obawy. Słabną więzi – których nie sposób już odbudować, bo jak bez słów – przestaje też funkcjonować wspólnota.
Czytaj całość

Ostatnie słowo niewypowiedziane

Artyści stają się ważniejsi od swojej twórczości – obstawał w eseju o Jacksonie Pollocku niemiecki socjolog, Andreas Reckwitz. Notabene, legendarny ekspresjonista znajdzie swój epizod w powieści Michela Houellebecka, i to bardzo treściwy, bo Jed Martin przeglądając zdjęcia z sekcji zwłok, napomknie o dziełach Pollocka właśnie.
Czytaj całość

Sędzią sumień jest Bóg. „Lepiej palić fajkę niż czarownice” – ks. A.Boniecki

Palenie fajki oznacza tu zamyślenie – słowem wstępu Piotr Mucharski próbuje odgadnąć ks. Adama Bonieckiego. Marianin nie przywykł rozstawać się z fajką, właśnie popalając mierzy się ze wszystkimi zagwostkami świata, a potem swoje zmagania spisuje na drugiej stronie „Tygodnika Powszechnego”.
Czytaj całość

Manipulacja nie zaczyna się od liczb

Nie wystarczyło wcale powiedzieć, że na Placu Konstytucyjnym zebrała się grupka kiboli. Że jedni chcieli być kolorowi, a drudzy – brunatni. Nie wystarczyło i nie było już takiej potrzeby, bo obiektywizm przetrącono już wcześniej.
Czytaj całość

Siedem

To nie Tusk wygrał wybory, to nie Palikot będzie budował lewicę. Napieralski zrobił, co mógł, a feministki poniosły klęskę. Ale po kolei. Oto siedem mitów minionych wyborów.
Czytaj całość

Zawsze pod prąd. Wywiad-rzeka z Rafałem Ziemkiewiczem – „Wkurzam salon”

Rozmowa zaczyna się od wieśniactwa. Wieśniakiem czuje się Rafał Ziemkiewicz, z dumą podkreślając swoją warszawskość z Piaseczna, a nie Żoliborza. Pisarz i publicysta „Rzeczpospolitej” nie ogląda się na dobre urodzenie i wychowanie oraz poprawny życiorys. To zdaje się było pomocne przy pisaniu „Michnikowszczyzny”.
Czytaj całość

Między piekłem a niebem (czyli salonem i antysalonem – albo odwrotnie)

Swego czasu w Stanach Zjednoczonych wydano album o wszystkich kulturach świata. Kurtuazyjnie albo też – używając współczesnej nomenklatury – w imię politycznej poprawności każdej z nich poświęcono dokładnie tyle samo miejsca, jedną stronę. Zwyczajnie, bez większych obiekcji dorobek austriackich klasyków czy etiopskich bębniarzy wciśnięto w egalitarną utopię.
Czytaj całość