Anna Dalecka

Wolność – realnie czy wirtualnie?

Kiedyś nie było Internetu i ludzie jakoś żyli. Dziś nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez tego medium, które wszyscy uważają za oazę wolności i nośnik ważnych treści kulturowych. Oczywiście nie jest dobrze, jeśli władze państwowe chcą ograniczać wolność słowa i zwiększać kontrolę, przyznając sobie coraz więcej praw w tym zakresie. Ale bardzo symptomatyczne jest, że wszyscy protestują przeciw próbom poddania Internetu regulacjom, a jakoś niewiele było równie spektakularnych akcji protestacyjnych związanych z podwyżką podatków.
Czytaj całość

Wstęp

Czytaj całość

Kilka słów na pożegnanie

Jesienią ubiegłego roku prezes Stowarzyszenia zaproponował mi, bym zastąpiła Pawła Pomianka i poprowadziła „Gońca Wolności” przez kolejny rok. Przez ten rok trochę się w „Gońcu” zmieniło — udało się ustalić mniej więcej stałą datę publikacji, wdrożyć nową stronę internetową, a także podjęte zostały intensywne działania promocyjne. Jednak najważniejsza rzecz pozostała bez zmian — „Goniec Wolności” jest miesięcznikiem tworzonym przez młodych ludzi z pasją, którzy chcą promować idee wolnościowe. Praca z osobami chcącymi się zaangażować tylko i wyłącznie dla idei, a nie dla korzyści materialnych, daje dużo radości i satysfakcji, ale nic nie trwa wiecznie i nadszedł czas przekazać kierowanie „Gońcem” kolejnemu redaktorowi naczelnemu, czy też raczej kolejnej redaktor naczelnej — Natalii Szpurko.
Czytaj całość

Dyskutować czy nie dyskutować, oto jest pytanie

Święta są dla mnie od zawsze związane z rozmowami w szerokim gronie całej rodziny zgromadzonej przy świątecznym stole. Tematy porusza się przeróżne, ale zawsze kończy się na zażartych dyskusjach z polityką w tle. Omawia się bieżące wydarzenia i debatuje o sprawach bardziej ogólnych. Trudno mi sobie wyobrazić jakiekolwiek zgromadzenie rodzinne bez takich rozmów.
Czytaj całość

Kwestionariusz Gońca - Paweł Pomianek

Wiecie, kto był pierwszym prezesem KoLibra i co teraz robi? Pewnie nie — ja zresztą też nie wiem, czym pierwszy prezes się teraz zajmuje, ale nie o tym chciałam mówić. Zauważyłam, że co jakiś czas zastanawiam się: „ciekawe, co teraz słychać u XYZ? Trochę szkoda, że po maturze/obronie/zmianie pracy kontakt nam się urwał”. Zapewne jest to jeden z objawów starzenia się (innych jak na razie nie zauważyłam, ale może źle patrzę). Pod wpływem takich refleksji, poświęconych znajomym z KoLibra, pomyślałam sobie, że można wprowadzić do „Gońca” kącik poświęcony osobom, które niegdyś aktywnie działały, a dziś z KoLibra poniekąd wyrosły.
Czytaj całość

Wstęp

Czytaj całość

Prawicowa rewolucja i lewicowy konserwatyzm

Świat zwariował – to pewne. W zasadzie to nic nowego i nie byłoby się czym ekscytować, gdyby nie pewne fakty nadające sytuacji znamiona nowości.
Czytaj całość

Wstęp

Drodzy Czytelnicy,

Przed Wami Goniec Wolności w nowej odsłonie - wraz z publikacją nowego numeru zmieniliśmy całkowicie naszą stronę. Mamy nadzieję, że nowa szata graficzna przypadnie Wam do gustu, a nowe funkcje i bardziej odpowiadające duchowi naszego pisma nazwy działów spowodują, że czytanie Gońca będzie jeszcze przyjemniejsze.

Czytaj całość

Grzech zaniechania i celowe działanie

Kiedy ogłoszono wyniki wyborów, przeraziłam się. Nie chodzi tylko o to, że Platforma Obywatelska po czterech latach fatalnych rządów ponownie zdobyła największą liczbę głosów - to rzecz jasna bardzo źle świadczy o polskim społeczeństwie, ale naprawdę potworny jest wynik Ruchu Poparcia Palikota. Spotkałam się z opiniami, że Palikot jest po prostu klaunem a ludzie głosowali na niego po to, aby pokazać, że nie podobają im się główne partie obecne na scenie politycznej od lat. Niestety nie jest to takie proste.
Czytaj całość

By żyć naprawdę

Mały człowiek, mimo ciepłej wiosennej pogody szczelnie opatulony płaszczem, rozejrzał się na boki i upewniwszy się, że nikt nie zwraca na niego uwagi, wszedł w bramę prowadzącą na podwórze starej kamienicy. Na podwórku znajdowało się przejście do starej kaplicy, w której raz w miesiącu kapłan odprawiał prawdziwą mszę. Uczestnictwo w prawomyślnych nabożeństwach nie było zakazane. Ale już prawdziwe msze, w trakcie których czytane było nieocenzurowane Pismo, zaś kazanie było przygotowane przez kapłana, a nie przez Centralny Urząd Planowania Katechezy pod patronatem Prezesa Rady Ministrów, nie były dozwolone. Uczestnictwo w takiej mszy mogło skończyć się w najlepszym razie mandatem, a w najgorszym – osadzeniem w więzieniu. Jednak mały człowiek nie przejmował się tym.
Czytaj całość

Prawicowa moda na dzielenie

Ostatnio zauważyłam niepokojącą skłonność prawicowych „publicystów” do dzielenia wszystkich zjawisk na prawicowe i lewicowe. Modnym stało się określanie wszystkiego (niekoniecznie bardzo sensownie) mianem prawicowego lub lewicowego, nieważne, czy mówimy o gatunku muzyki, czy o dyscyplinie sportowej. Według niektórych można stwierdzić, że konkretne dziedziny są domeną bądź to prawicy, bądź lewicy. Jest to oczywisty nonsens i to niestety bardzo niebezpieczny nonsens.
Czytaj całość

Od redakcji

Drodzy Czytelnicy,

oddajemy Wam do rąk wakacyjny numer Gońca Wolności. Lato - sezon urlopowo-wakacyjny nie sprzyja poważnym dyskusjom i zajmowaniu się ważnymi sprawami. Dlatego właśnie w tym numerze dział recenzje jest szczególnie obszerny. Ale nie da się całkiem uciec od spraw poważnych.

Czytaj całość