Natalia Szpurko

Wstęp

Czytaj całość

Wstęp

Czytaj całość

Wstęp

Czytaj całość

Wstęp

Czytaj całość

"Mało kto z naszych rodaków ma pojęcie o tym, co się dzieje na Litwie"

Aleksander Szycht, działacz kresowy i historyk, o naszych relacjach z Litwą
Czytaj całość

Wstęp

Czytaj całość

Zamiast exposé

Będę szczera. Nigdy nie lubiłam powitalnych czy pożegnalnych mów, prezydenckich orędzi noworocznych oraz exposé kolejnych premierów. Jednym się dziękuje, innych prosi o wsparcie, pomoc lub zrozumienie – krótko mówiąc, wiele okrągłych zdań i kurtuazyjna treść. Nie przepadając za tego typu formułami, ale rozumiejąc, że zmiany ich wymagają, pozwolę sobie zwrócić się do Was, drodzy Czytelnicy, w kilku zdaniach.
Czytaj całość

Kwestionariusz Gońca - Stefan Sękowski

W tym numerze swoimi przemyśleniami podzieli się z nami Stefan Sękowski, niegdyś aktywny działacz KoLibra i publicysta debiutujący w Gońcu Wolności, obecnie dziennikarz Gościa Niedzielnego, a w przeszłości także Najwyższego Czasu, Opcji na Prawo oraz redaktor portalu Fronda.
Czytaj całość

Ówczesne władze francuskie obawiały się Polaków, których od schyłku XVIII wieku kojarzono z rewolucjonistami - wywiad z dr Adamem Gałkowskim

Czytaj całość

Krótka strofa na społeczną degradację

W latach 80-tych został nakręcony jeden z najlepszych, moim zdaniem, polskich seriali. Nie było w nim kreacji na miarę braci Zduńskich ani Ryśka, ani niesamowitych zbiegów okoliczności, ani śmierci poniesionej od uderzenia samochodu w kartony. Były natomiast trudne losy powojennej Warszawy, prawdziwe postacie i teksty, które weszły do życia codziennego: „Dla mnie to małe piwo przed śniadaniem”, „Jak przyjdzie ochota, to i pies kota wychrobota” czy „Mowa moja będzie krótka”. Parafrazując powiedzenie Bronisława Talara, w tym numerze również moja mowa będzie krótka.
Czytaj całość

Felieton filmowy

W listopadowe, zimne wieczory często odczuwa się pragnienie przeniesienia do innej krainy, czasów, innej rzeczywistości. Ta potrzeba udzieliła się także mi. Najmniej pogodny miesiąc w roku spędziłam w samotni kinowych sal lub w towarzystwie kubka dobrej herbaty, oglądając od dawna zalegające na parapecie i czekające na swoją kolej filmy DVD.
Czytaj całość

Bój o politykę historyczną czas zacząć

Wbrew obiegowym opiniom polityka historyczna nie jest wynalazkiem minionego wieku. W Polsce nie stworzył jej rząd PiS-u, choć często powoływał się na owe hasło.
Czytaj całość

Ostra Brama a sprawa polska

Sprawa jest trudna i delikatna zarazem. Na Litwie dzieje się Polakom coraz gorzej. Niedawno przyjęta została ustawa, na mocy której likwidowane będą szkoły mniejszości narodowych w miejscowościach, w których istnieją szkoły litewskie, o ile obydwie placówki będą miały niekompletne klasy.
Czytaj całość