Czytamy, oglądamy, słuchamy

Pomocnik towarzyski czyli jak pojedynkować się z ateistą

Czytaj całość

Okruchy przeszłości i tajemnicza Warszawa. Andrzej Pilipiuk „Szewc z Lichtenrade“

Nowy zbiór opowiadań Andrzeja Pilipiuka jest na pewno znakomitą propozycją na wakacje. Autor ten wyrobił sobie markę twórcy literatury lekkiej, łatwej i przyjemnej, ale z ambicjami do przekazania wiedzy. Ambicjami popartymi jak najbardziej solidną wiedzą, pozwalającą tworzyć wiarygodne i zaskakujące zagadki.
Czytaj całość

Północ – Piekło – Południe. „Ameksyka” – Ed Vulliamy

Przebieg granicy da się już odgadnąć z okien samolotu. Tylko co kończy się amerykański porządek, zrazu widać bezładne slumsy. Bo kiedy po jednej stronie postawiono uniwersytecki kampus, po drugiej wciąż wichrzy się hałastra baraków. Wystarczy kwadrans – by przejść z Pierwszego Świata do czegoś, co przypomina Trzeci Świat, chociaż nim nie jest. Ed Vulliamy zaprasza do Ameksyki.
Czytaj całość

Ci wspaniali naziści w swych latających spodkach?

Nie od dzisiaj wiadomo, że hitlerowskie Niemcy – z całą materialną oprawą swojego totalitarnego ustroju – na dobre wrosły w kulturę masową. Mundur niemiecki, chociaż doceniany za krój i kolorystykę, stał się w powojennej kinematografii symbolem tych złych, przegrywających, bez odcieni szarości malowanych na antybohaterów.
Czytaj całość

Przetestuj swoją wyobraźnię. Moment niedźwiedzia – Olga Tokarczuk

Oldze Tokarczuk wiele trudniej jest znieść cierpienie zwierzęcia niż człowieka. Ten ostatni ma przecież swoją kulturę i religię. Ma Boga, który podtrzymuje go w cierpieniu, obiecując pośmiertną rekompensatę za niepomyślności na ziemskim padoku.
Czytaj całość

Eugenika w imię postępu

Film dokumentalny opowiadajcy dzieje eugeniki i praw jej rządzących oraz jej historię i wpływ na obecne postrzeganie przez genetykę czyli nową starą naukę oraz na to jak postrzega się uprzedmiotawianie człowieka w zapłodnieniu In vitro, eutanazji, aborcji.
Czytaj całość

Przegląd literatury

Czytaj całość

Przegląd literatury

Czytaj całość

Ostatnie słowo niewypowiedziane

Artyści stają się ważniejsi od swojej twórczości – obstawał w eseju o Jacksonie Pollocku niemiecki socjolog, Andreas Reckwitz. Notabene, legendarny ekspresjonista znajdzie swój epizod w powieści Michela Houellebecka, i to bardzo treściwy, bo Jed Martin przeglądając zdjęcia z sekcji zwłok, napomknie o dziełach Pollocka właśnie.
Czytaj całość

Chesterton – życie i wiara

Chesterton zyskał sławę jako krytyk literacki, poeta, autor opowiadań detektywistycznych, jednak najbardziej znany jest jako wielki apologeta chrześcijaństwa. Różni się on w sposobie jej uprawiania od apologetów wcześniejszych, a także późniejszych.
Czytaj całość

Przegląd literatury

Czytaj całość

Recenzja: Dreamies - Auralgraphic Entertainment

Proszę sobie wyobrazić… Pierwsza połowa lat siedemdziesiątych. Wtedy się zdążały takie historie. Pewien mężczyzna, zamożny członek amerykańskiej klasy średniej jednego dnia postanawia zmienić swoje życie. Rzuca atrakcyjną pracę, schodzi do piwnicy i zaczyna snuć sen utkany dźwięków. Sen, jak to zwiewne marzenie, utkany jest z fragmentów rzeczywistości udrapowanych jednak na mistyczną podróż na przekór przyzwyczajeniom odbiorców dźwięków. Takie rzeczy zdarzały się w latach siedemdziesiątych, proszę sobie wyobrazić.
Czytaj całość

Sędzią sumień jest Bóg. „Lepiej palić fajkę niż czarownice” – ks. A.Boniecki

Palenie fajki oznacza tu zamyślenie – słowem wstępu Piotr Mucharski próbuje odgadnąć ks. Adama Bonieckiego. Marianin nie przywykł rozstawać się z fajką, właśnie popalając mierzy się ze wszystkimi zagwostkami świata, a potem swoje zmagania spisuje na drugiej stronie „Tygodnika Powszechnego”.
Czytaj całość

Dziesięć filmów historycznych, które chciałbym obejrzeć

Oglądając pojawiające się filmy historyczne, narzekam często, że to nie to. Ale co? — pytam sam siebie. W odpowiedzi na to pytanie postanowiłem spisać listę filmów historycznych, dotyczących historii Polski i świata, których nie widziałem, bo nigdy — o ile mi wiadomo — nie powstały.
Czytaj całość

Przegląd literatury

Czytaj całość

Przegląd literatury

Czytaj całość

Dzienniki czasów kłamstwa i strachu (Stefan Kisielewski: Dzienniki)

Zmarły przed dwudziestu laty Stefan Kisielewski to szczególna postać w polskiej kulturze. Człowiek o wielkiej kulturze, muzyk i krytyk muzyczny, powieściopisarz i publicysta (zaczynał jeszcze przed wojną w „Buncie młodych”), a przy tym żołnierz w kampanii wrześniowej i Armii Krajowej. Po II wojnie światowej działacz społeczny, na ile pozwalały komunistyczne realia. Jeden z ideologów ruchu „Znak”, które miało być wyrazicielem katolickiego stanowiska w życiu publicznym PRL. Głosił program „neopozytywistyczny”, tj. działania w takiej skali i w takich sferach, na które pozwalał komunistyczny ustrój. Związany przez cały PRL z „Tygodnikiem Powszechnym”, do 1989 publikował w nim felietony z przerwą na lata, gdy był objęty zakazem publikacji. Po upadku komunizmu, skonfliktowany z redakcją „TP”, przeniósł się do „Wprost”. Był jednym z założycieli Unii Polityki Realnej.
Czytaj całość

Felieton filmowy

W listopadowe, zimne wieczory często odczuwa się pragnienie przeniesienia do innej krainy, czasów, innej rzeczywistości. Ta potrzeba udzieliła się także mi. Najmniej pogodny miesiąc w roku spędziłam w samotni kinowych sal lub w towarzystwie kubka dobrej herbaty, oglądając od dawna zalegające na parapecie i czekające na swoją kolej filmy DVD.
Czytaj całość

Gdzie się podział Sienkiewicz?

Wyszedłem mocno sfrustrowany z projekcji najnowszego „dzieła” („dziełka”, „dziełeczka”?) Hoffmana, i to bynajmniej nie z powodów podnoszonych zarówno w prasie bardziej z prawej strony (Uważam Rze), jak i z lewej (Wyborcza). Nie przeszkadzała mi czytankowość „Bitwy”, prawdopodobnie z powodu braku czytankowości, jak i poprawność polityczna, której równie mało było. Tym, co sfrustrowało mnie, był całkowity brak fabuły, porażająca ubogość zarysowanych postaci drugoplanowych oraz Natasza Urbańska.
Czytaj całość

Przegląd literatury

Czytaj całość

Między „Potopem” a „Starą baśnią”

Wojna polsko-bolszewicka stanowi jeden z najważniejszych tematów składających się na polską świadomość historyczną.
Czytaj całość