Komentujemy

Apel do profesor Danuty Waniek: Jak Pani śmie obrażać bohaterów?!

Szanowna Pani Profesor Danuta Waniek pozwoliła sobie na krytykę uchwały upamiętniającej wysiłek zbrojny i wkład w walkę o wolność Polski - Narodowych Sił Zbrojnych. Krytyczną odpowiedź Pani Profesor, a zwłaszcza jej formę, uznaję za skandaliczną i obrażającą pamięć o wspaniałych bohaterach, którzy na równie niegodne słowa sobie po prostu nie zasłużyli.
Czytaj całość

5 potencjalnych szans i wtop Ruchu Narodowego

Czytaj całość

Nowa niebezpieczna europejska religia

Czytaj całość

Chamstwo po Warszafsku*

Pomyślałem sobie, że Ci młodzi, wykształceni z wielkiego miasta nie mogą godzić się na sytuację, w której pisowska staruszka chce sobie usiąść w autobusie. Jak wiemy, stare musi ustąpić nowemu. Dlaczego by nie zacząć kampanii „Obywatelu, moher Twój wróg” zachęcającej do tępienia postaw roszczeniowych starszych, głupich wieśniaków (co w takim razie robią w Warszawie) względem młodych, wykształconych „miastowych”?
Czytaj całość

Przestępczość w Polsce, przyczyny różnic między wschodem a zachodem.

Czytaj całość

Kościół w Polsce

Czytaj całość

Kiedy Polska się odradzała…

Czytaj całość

Coraz mniej Wyklęci

Żołnierze Wyklęci - termin pierwszy raz użyty jako tytuł wystawy na Uniwersytecie Warszawskim w 1993 roku. Określenie to zostało rozpowszechnione przez książkę Jerzego Ślaskiego- żołnierza oddziału Mariana Bernaciaka „Orlika”. Termin jest szeroki i obejmuje żołnierzy wielu organizacji (AK, WiN, NSZ i innych) prowadzących walkę przeciwko sowietyzacji Polski. Dziś nadal pamięć o żołnierzach II konspiracji nie może przebić się do świadomości zbiorowej Polaków. Można w ciemno zakładać, że jakakolwiek sonda uliczna potwierdziłaby tę tezę. Jednak pojawiają się pierwsze oznaki, że ten stan rzeczy może się wkrótce zmienić. To szczególnie ważne w kontekście bezustannych dążeń skrajnej lewicy do wybielenia „Polski Ludowej” i jej beneficjentów.
Czytaj całość

Euro wystawa, czyli jaki zysk promocyjny uzyskała Polska z organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej

Nie ulega wątpliwość, że w dotychczasowej historii naszego kraju nie zdarzyło nam się jeszcze organizować imprezy sportowej na taką skalę, jak to stało się w przypadku mistrzostw Europy w piłce nożnej.
Czytaj całość

22 lipca – święto wciąż żywe

Przez 45 lat dzień ten obchodzony był w Polsce jako święto państwowe. W 1990 roku oficjalne obchody 22 lipca zostały zniesione. Mimo to w naszym kraju są środowiska, dla których dzień ten wciąż jest okazją do świętowania. Trudno o bardziej dobitne udowodnienie tezy, że III RP pozostaje jedynie „PRL-em bis”. Przypomnijmy bowiem, jakie okoliczności wiążą się z ustanowieniem 22 lipca świętem państwowym.
Czytaj całość

Erupcja patriotyzmu krótkoterminowego

Zabiałoczerwoniły się ulice i samochody. W hipermarketach mnóstwo biało-czerwonych gadżetów. Firmy, które nigdy nie promowały się w żaden sposób związany z polskością, urządzają konkursy, w których można wygrać czapeczki z orłem, szaliki w kolorach flagi, najróżniejsze gadżety kibicowsko-narodowe. W Lidlu widziałem fartuch do grilla w barwach narodowych. Ten fartuch powinien być chyba symbolem Polski tuskowskiej, grillującej i bawiącej się (na kredyt).
Czytaj całość

Ocena stanu gospodarki Polski pod rządami Platformy Obywatelskiej w świetle danych statystycznych

„Zielona wyspa” – tak w powszechnym mniemaniu prezentuje się stan gospodarczy Polski od pięciu lat, od kiedy władzę przejęła Platforma Obywatelska, ale jak ten medialny obraz naszego kraju wypada na tle danych statystycznych oraz czy i w jakim stopniu przekłada się to na poprawę życia obywateli Polski? Wysoki wzrost produktu krajowego brutto zdaje się przykrywać inne problemy, z jakimi boryka się gospodarka i finanse Polski, między innymi z wciąż wysokim bezrobociem, wysoką inflacją, a przede wszystkim z systematycznie rosnącym zadłużeniem państwa, które osiągnęło już drugi próg ostrożnościowy.
Czytaj całość

Przejażdżki po lewicy z przewodnikiem „Krytyki Politycznej”

W KoLibrze i „Gońcu Wolności” rzadko zajmujemy się polską lewicą i tym, czym właściwie są i co myślą nasi ideowi przeciwnicy. Wydaje się, że nie ma o czym rozmawiać. O ile w KoLibrze są spory co do tego, jak powinna wyglądać prawica, czym jest liberalizm, czy należy popierać PO, czy PiS, czy też jak pogodzić liberalizm z konserwatyzmem, o tyle istnieje konsensus, że na pewno nie jesteśmy i być nie chcemy jak lewica, symbolizowana przez środowisko „Krytyki Politycznej”. Wypada więc zbadać, kim właściwie są ci, którzy są naszą antytezą. Nie interesuje mnie tutaj, na ile zaangażowane tam osoby są kontynuatorami rodzinnych tradycji lewicowych, czy to wynikających z przysłowiowego „przywiezienia na sowieckich bagnetach”, czy też z ideowej wiary w „Nowy wspaniały świat” bez związków z byłym czy obecnym establiszmentem. Chcę wgłębić się w ich idę tak, jak sami je przedstawiają i sami je widzą. Za przewodnik na tych nieznanych wodach będzie mi służył „Przewodnik po lewicy Krytyki Politycznej”. Wydawnictwo to jest o tyle ciekawe, że wydano je w 2007 roku (materiały zapewne zbierano rok wcześniej) i przypuszczam, że czas, jaki upłynął od tamtej daty, pozwala zweryfikować niektóre tezy w świetle późniejszych wydarzeń.
Czytaj całość

Dorastanie do demokracji

Polscy wyznawcy demokracji mają w zwyczaju mówić o dorastaniu do demokracji. Przyrównuje się tu kraje zachodnie, gdzie jest pięknie i wspaniale, ponieważ tam system ten panuje od dziesiątek czy setek lat, natomiast u nas jedynie ok. 20 lat. Na Zachodzie demokracja miała okazję się ukształtować, a u nas wszystkiemu winni są ludzie, którzy po prostu nie dorastają do pięt wspaniałemu parlamentaryzmowi.
Czytaj całość

23. rocznica wielkiego oszustwa

4 czerwca to dzień, w którym środowiska partycypujące w micie założycielskim III RP obchodzą swoje święto. Przy okazji obóz okrągłostołowy wykazuje się niesamowitym poziomem buty, wmawiając społeczeństwu, że też powinno świętować rocznicę rzekomo „pierwszych po wojnie wolnych wyborów”.
Czytaj całość

Amerykanie wolni od fiskusa

17 kwietnia Amerykanie obchodzili Tax Freedom Day, czyli dzień wolności podatkowej – symboliczny moment, w którym przestają pracować dla państwa i mogą zacząć pracować wyłącznie na własne wydatki. Jak poinformowała amerykańska The Tax Foundation, od 1 stycznia Amerykanie pracowali tylko po to, by zapłacić podatki – federalne, stanowe i lokalne. W tym roku każdy amerykański podatnik musi oddać fiskusowi 29,2% osiągniętego dochodu.
Czytaj całość

Miesiąc pamięci o Rotmistrzu Pileckim

W maju przypadają rocznice urodzin (13.05) i śmierci (25.05) postaci, którą Polska może i powinna się chwalić – Witolda Pileckiego. Jest to więc dobra okazja, aby przypomnieć sobie, kim był rotmistrz i dlaczego musiał zginąć w wieku zaledwie 47 lat.
Czytaj całość

Dom zły

Zwolennicy o. Rydzyka łkają za sprawiedliwym państwem i wolnościami dla katolików, zarazem przeciętny ateista czuje się zaszczuwany przez wyznaniowe państwo. Związkowcy stękają, że nikt ich nie słucha, pracodawcy pomstują na restrykcyjny kodeks pracy. Konserwatyści pieklą się na homoseksualną propagandę, a ruchy LGBT na wylęgarnię homofobii w polskim poletku. Każdy pretenduje do roli opozycji. Czy to normalne?
Czytaj całość

Kronenberg – bohater nieromantyczny

Przypadająca na 24 marca 2012 r. dwusetna rocznica urodzin to idealna okazja, aby przypomnieć postać niedocenianą w polskiej historii i zarazem bardzo znaczącą z uwagi na swoje dokonania i zasługi dla postępu cywilizacyjnego Polski pod zaborami, ojca polskiego kapitalizmu – Leopolda Kronenberga.
Czytaj całość

Nie zmarnuj 1%

„1%-ówki” uzyskały ostatnio ogromną popularność na warszawskich billboardach. Widać je też za każdym kliknięciem w Internecie oraz między newsami w metrze. I nie ma się czemu dziwić, bo już 30 kwietnia mija termin składania deklaracji podatkowych w Urzędach Skarbowych, a to właśnie za ich pośrednictwem można przeznaczyć ów 1% swojego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego
Czytaj całość

Dwa lata po Smoleńsku

10 kwietnia przypada druga rocznica tragedii, która wstrząsnęła Polską. W drodze na uroczystości upamiętniające polskich oficerów zamordowanych z rozkazu sowieckich przywódców w Katyniu zginęła cała 96-osobowa delegacja na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. Dzień ten wstrząsnął Polską i światem. Wstrząsająca była skala tragedii, liczba ofiar, symboliczne data i miejsce. Po dwóch latach od tego wydarzenia wielu jest wstrząśniętych z innego powodu…
Czytaj całość

Stefan Banach, czyli o kresach nie tylko z dziecinnym sentymentem

Niepospolity umysł, niepospolite odkrycia ...dał nauce polskiej... więcej niż ktokolwiek inny. Hugo Steinhaus
Czytaj całość

Prawicowa alternatywa?

Dość głośno ostatnio było o kongresie założycielskim Solidarnej Polski. Jak dowiadujemy się z mediów „masowego rażenia”, na polskiej scenie politycznej pojawiła się nowa formacja polityczna. Co ciekawsze, ma to być podobno formacja prawicowa. Nie trzeba daleko sięgać, by stwierdzić, że chyba nie ma lepszego podsumowania tej rzekomej „prawicowości” niż lista czołowych postaci związanych z Solidarną Polską i ich poglądy. Nazywanie tej partii prawicową jest obrazą inteligencji każdego obdarzonego zdolnością samodzielnego rozumowania Polaka.
Czytaj całość

Wyklęci i resztki honoru

My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor – mówił w sejmie w maju 1939 roku Józef Beck.
Czytaj całość

Muzułmanie we Francji

We Francji wyznawcy Allacha stanowią drugą co do wielkości grupę wyznaniową i na 56 mln ludności ich liczbę szacuje się między 4 a 5 mln. Są to oficjalne dane, jednak faktyczna ich liczba może sięgać 8 mln, razem z nielegalnymi imigrantami, co stanowi 7% całej populacji. Pojawienie się religii muzułmańskiej na terenie Francji ma związek z jej kolonialną przeszłością, szczególnie na terenie Afryki Północnej (dlatego większość francuskich muzułmanów stanowią Maghrebańczycy – ok. 3 mln) oraz zapotrzebowaniem na siłę roboczą, szczególnie po drugiej wojnie światowej.
Czytaj całość

Wciąż Żołnierze to Wyklęci!

Po zakończeniu II wojny światowej w walce z reżimem komunistycznym zginęło w Polsce ponad 20 tys. powstańców. Stalinowskie sądy orzekły w tym czasie 8 tys. kar śmierci. Ponad 200 tys. przeciwników władzy trafiło do więzień i obozów pracy. Kara za sprzeciw wobec bolszewickiego totalitaryzmu i polityce kolonialnej ZSRR wobec Polski nie zakończyła się jednak w momencie egzekucji czy umieszczenia w więzieniu. To stalinistom nie wystarczyło. Zastosowali więc karę o wiele większą – w swej propagandzie postanowili tak spotwarzyć swoich przeciwników, żeby społeczeństwo uznało ich za bandytów, którzy zagrażają jego bezpieczeństwu! Niestety wielu uwierzyło i wierzy do dziś!
Czytaj całość

Apologia analogii

1 grudnia 2011 roku odbyła się w Warszawie debata, zorganizowana przez pismo republikańskie „Rzeczy Wspólne”, pt. „Szlachecka gawęda po sarmatyzmie. O «Nie-Bajkach» Henryka Rzewuskiego”, z okazji pierwszego od XIX wieku wydania wspomnianej książki przez Uniwersytet Jagielloński. Dyskutowano nie tylko o zapomnianym sarmackim pisarzu, lecz również o wszystkim, co stanowi kontekst jego życia i twórczości, a więc skomplikowanej polskiej historii, pięknej literaturze itd., odnosząc się nawet do współczesnej polityki… Jedną z najciekawszych była polemika pomiędzy red. Rafałem Ziemkiewiczem a red. Bartłomiejem Radziejowskim o tym, czy piękna idea Rzeczpospolitej Szlacheckiej, reprezentująca wzniosłe wartości: wolności i równości, miała szansę odnieść sukces w brutalnej rzeczywistości tamtych czasów, czy jako irracjonalna utopia poniosła słuszną historyczną klęskę. Rozmowa nawiązywała do jednego z najznakomitszych w polskiej historiografii sporów, który rozegrał się między krakowską a warszawską szkołą historyczną, na temat przyczyn upadku I Rzeczpospolitej. Według Redaktora Naczelnego „Rzeczy Wspólnych” porażka tego politycznego projektu nie była w żaden sposób historycznie zdeterminowana i przy innych, sprzyjających okolicznościach miała realną szansę powodzenia. Argumentując swoją tezę, powołał się na przykład ruchu egzekucyjnego, jednego z najważniejszych zjawisk i nurtów w polityce polskiej okresu Złotego Wieku.
Czytaj całość

Propaganda lat minionych

Wpadła mi ostatnio w ręce pewna ciekawa książka. Nie jest ciekawa dlatego, że jej treść jest na tyle porywająca, że nie można się od niej oderwać, ale dlatego, że jej treść w bardzo interesujący sposób obrazuje ostatnie kilkadziesiąt lat naszej historii. Mam tu na myśli wydane w roku 1979 kalendarium Tysiąc lat dziejów Polski. Pytanie, które się być może w tej chwili nasuwa, brzmi – co wspólnego ma obraz PRL-u z historią państwa lechickiego w ciągu tysiąca lat? Otóż wczytując się w przedstawiane fakty, odnotowujemy, co było przedstawiane wówczas jako informacje istotne, a są to zdarzenia, których niejeden kronikarz nie umieściłby w swoim dziele, no bo po co?
Czytaj całość

Wolność gospodarcza w odwrocie

W opublikowanym właśnie światowym rankingu wolności gospodarczej, przygotowanym przez amerykańską konserwatywną Heritage Foundation, Polska została sklasyfikowana na 64. miejscu. Wyprzedziły nas m.in. takie państwa jak Malta, Trynidad i Tobago, Tajlandia, Rwanda czy Oman. Za nami znalazły się z kolei Włochy, Francja czy Grecja.
Czytaj całość

Jak czytelnictwo w Polsce przekłada się na wybory polityczne Polaków

Na podstawie wyników wyborów z ostatnich lat możemy bez wątpienia powiedzieć o pewnym podziale Polski i Polaków na dwie części. Politycy obu partii chcieliby widzieć ten podział jako podział na Polskę „liberalną” (albo postępową lub nowoczesną) i „solidarną”(albo konserwatywną lub tradycyjną) i faktycznie da się zauważyć, że przebiega on mniej więcej na granicy „dawnych” ziem polskich i „nowych” ziem uzyskanych po II wojnie światowej, z linią podziału na dawnej granicy zaborów rosyjskiego i austriackiego, a zaboru pruskiego .
Czytaj całość

Wolność – realnie czy wirtualnie?

Kiedyś nie było Internetu i ludzie jakoś żyli. Dziś nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez tego medium, które wszyscy uważają za oazę wolności i nośnik ważnych treści kulturowych. Oczywiście nie jest dobrze, jeśli władze państwowe chcą ograniczać wolność słowa i zwiększać kontrolę, przyznając sobie coraz więcej praw w tym zakresie. Ale bardzo symptomatyczne jest, że wszyscy protestują przeciw próbom poddania Internetu regulacjom, a jakoś niewiele było równie spektakularnych akcji protestacyjnych związanych z podwyżką podatków.
Czytaj całość

Krótka strofa na społeczną degradację

W latach 80-tych został nakręcony jeden z najlepszych, moim zdaniem, polskich seriali. Nie było w nim kreacji na miarę braci Zduńskich ani Ryśka, ani niesamowitych zbiegów okoliczności, ani śmierci poniesionej od uderzenia samochodu w kartony. Były natomiast trudne losy powojennej Warszawy, prawdziwe postacie i teksty, które weszły do życia codziennego: „Dla mnie to małe piwo przed śniadaniem”, „Jak przyjdzie ochota, to i pies kota wychrobota” czy „Mowa moja będzie krótka”. Parafrazując powiedzenie Bronisława Talara, w tym numerze również moja mowa będzie krótka.
Czytaj całość

To nie kryzys, to rezultat

Tym zwięzłym cytatem z felietonu Stefana Kisielewskiego można podsumować to, co dzieje się dziś z Unią Europejską i polską niepodległością.
Czytaj całość

Kryzys finansowy a dalsza integracja krajów Unii

Od pewnego czasu borykamy się z postępującym kryzysem finansowym o skali globalnej, który co jakiś czas objawia się silniej w jakimś rejonie, ale gnębi nieustannie nas wszystkich. Politycy i media znalazły kilku winnych obecnej sytuacji. Przede wszystkim są to mityczne „rynki finansowe” i „spekulanci”, dalej świat finansów, banki (bo już nie chcą pożyczać bankrutom) i agencje ratingowe (posłaniec przynoszący złe wieści to zawsze dobry kandydat na winnego). Niezmiernie rzadko wskazywani są prawdziwi winowajcy — socjalizm i nieodpowiedzialna klasa polityczna.
Czytaj całość

Kapela Donka „skuteczniejsza” niż Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy...

8 stycznia 2012 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz dwudziesty! Po raz kolejny na ulicach pojawi się kilka tysięcy wolontariuszy
Czytaj całość

Postęp w służbie Boga i ludzi

Wrzawa medialna, która ostatnio dotyczyła księdza Adama Bonieckiego (który został odpowiednio przywołany do porządku, choć w polskich warunkach, jak zwykle, podobne rzeczy dzieją się w okolicznościach tzw. musztardy po obiedzie), uświadomiła mi po raz kolejny donośność hasła, że z prądem płyną tylko zepsute ryby. Ale czy są wyjątki od tej reguły? Czy postęp (jakkolwiek będziemy go rozumieć) może przysłużyć się Prawdzie i Porządkowi?
Czytaj całość

Manipulacja nie zaczyna się od liczb

Nie wystarczyło wcale powiedzieć, że na Placu Konstytucyjnym zebrała się grupka kiboli. Że jedni chcieli być kolorowi, a drudzy – brunatni. Nie wystarczyło i nie było już takiej potrzeby, bo obiektywizm przetrącono już wcześniej.
Czytaj całość

Przeszliśmy – co dalej?

Zapewne większość czytelników ma już zdecydowanie dość kolejnych relacji i analiz skutków Marszu Niepodległości pojawiających się na różnorakich prawicowych (i nie tylko) portalach. Jednakże chciałbym zaprezentować swoją opinię na temat tej największej manifestacji w „wolnej” Polsce, tym bardziej że mam zamiar zwrócić większą uwagę na kilka kwestii, których nie ma lub którym nie poświęcono (moim zdaniem) wystarczającej uwagi w innych tekstach.
Czytaj całość

Magia nowoczesnego światopoglądu

Od wyborów parlamentarnych minęło już sporo czasu, a ja wciąż nie mogę zrozumieć, dlaczego całkiem sporo gospodarczych liberałów głosowało na Ruch Poparcia Palikota.
Czytaj całość

Młodzi 2011

,,Młodości! dodaj mi skrzydła!” – cytując wieszcza, nie sposób uciec od pytania: czy dziś bycie młodym wiąże się z perspektywą rozwoju i świetlaną przyszłością, czy z pasmem trudności, które młodych ograniczają? Wystarczy wymienić kilka haseł, bez zagłębiania się w szczegóły: bezrobocie wśród młodych, edukacja rozmijająca się z potrzebami rynku pracy, wygórowane wymagania w stosunku do młodych, którzy chcą podjąć swoją pierwszą pracę lub celowe ,,blokowanie” wykształconych i inteligentnych w imię źle pojmowanej konkurencji…
Czytaj całość