Mniej serio

Ostatni wywiad z Mozartem

Od kilkunastu lat niecierpliwie czekałam na ten moment, kiedy uda nam się porozmawiać. Do tej pory znany i ceniony na całym świecie autor niebanalnych oper unikał wywiadów jak ognia. Amadeusz Mozart ceni sobie prywatność, dlatego jak podają pewne źródła, pisząc do swoich znajomych, milczy w wielu sprawach prywatnych i nie pisze dużo o sobie.
Czytaj całość

Na tatarskim szlaku

Kruszyniany - Mekka polskich Tatarów to mała wioska w powiecie sokólskim, gdzie stoi jeden z dwóch najstarszych meczetów w obecnych granicach Polski. Jeden z symboli I Rzeczypospolitej, która w tak różny od dzisiejszej Europy sposób radziła sobie z wielokulturowością na swoich terenach.
Czytaj całość

Fenomen Beethovena

Uwielbiam artystów. Artystów, którzy swoje życie podporządkowali pasji i żyją nią. Nie liczą się z otoczeniem i nie przywiązują wagi do tego, co myślą o nich inni. Idą własną ścieżką i wyznaczają sobie cele, do których uparcie dążą. Ludwig van Beethoven zalicza się bez wątpienia do najwspanialszych artystów w historii.
Czytaj całość

Fryderyk wielkim kompozytorem był

Tak o Fryderyku Chopinie może powiedzieć każdy Polak, a o tym, że był wielkim artystą, wiedzą również wszyscy na świecie. Ale jakim naprawdę był człowiekiem?
Czytaj całość

Goń z pomnika bolszewika!

Ponoć komunizm skończył się w Polsce w 1989 roku. Co ten „koniec” tak dokładnie oznaczał i w jak wielu dziedzinach życia nastąpił, to już jednak kwestie, które są znacznie bardziej złożone i skomplikowane. Spacerując po ulicach wielu polskich miast, mamy natomiast wrażenie, że nadal tkwimy w świecie bolszewickiej propagandy, w którym występują np. „bohaterscy wyzwoliciele od faszyzmu” („hitlerowskiego i AK-owskiego”), „polsko-sowieckie braterstwo broni” i wielu wymienionych z imienia i nazwiska działaczy, którzy „zasłużyli się dla idei pokoju między narodami”, mordując polskich patriotów.
Czytaj całość

Nad Mekongiem – kilka wspomnień z wyprawy do Azji Południowo-Wschodniej

„Nie można umrzeć nie zobaczywszy Angkoru” – powiedział kiedyś pewien angielski pisarz.. Ja postanowiłem zobaczyć słynne kambodżańskie świątynie tego lata.
Czytaj całość

Krawat, albo opowieść o ewolucji szalika

Dobrze zawiązany krawat to pierwszy poważny krok w życiu– Oscar Wilde
Czytaj całość