Temat numeru

Zdrowie a różnice światopoglądowe między "starą" i "nową" Polską

Ostatnie wybory parlamentarne potwierdziły podział mapy wyborczej Polski na dwie części: północno zachodnią „nową”, oraz południowo wschodnią „starą” Polskę. Określenie „nowa” i „stara” zdają się jak najbardziej na miejscu z racji tego że linia podziału przebiega na granicy dawnych zaborów Rosyjskiego i Austriackiego, oraz zaboru Pruskiego i ziem uzyskanych po II wojnie światowej. Coraz bardziej przekonujemy się o istnieniu różnic między mieszkańcami obu części Polski, co zdaje się tłumaczyć różnicami na tle demograficznym wynikłymi z różnic pozostałych po - odmiennych przecież - społecznościach poszczególnych zaborów, latach zawieruchy wojennej, a co najważniejsze wielkich migracjach „zabużan” w okresie Polski ludowej, nie mówiąc już o skutkach operacji przesiedleńczych na szczególnych grupach ludności typu Akcja „Wisła”. Mając tę świadomość zasadne wydaje się przyjrzenie się czy populacje zamieszkujące dwa odmienne ideologicznie i społecznie obszary Polskie różnią się także pod względem zdrowotnym. Czy wybory ideowe Polaków obserwowane przy urnach wyborczych przekładają się także na stan ich zdrowia?
Czytaj całość

Małe Ojczyzny Ogólnopolskie

Wiele napisano zarówno w literaturze pięknej, jak i socjologicznej na temat małych ojczyzn, czyli naszych miejsc pochodzenia. „Miejsce pochodzenia” należy tu rozumieć nie tyle geograficznie, ile mentalnie. Na tę małą ojczyznę składają się wspomnienia swoje i przekazane przez rodzinę, koledzy i znajomi, oraz ich historie. Składnikiem jej jest także krajobraz i nasza własna geografia miejsc ważnych – czy to kościoła, do którego chodziliśmy w dzieciństwie, czy to ulubionych miejsc zabaw, czy cmentarza, na którym leżą nasi przodkowie, czy też z innych punktów istotnych dla naszych wspomnień i przeżyć.
Czytaj całość

20 lat minęło… i nic!

Całkiem niedawno Węgry wysłały raport o stanie swojego państwa do Komisji Europejskiej. Jest to nowość – kraj opisuje, jak demokratyczne władze w nim rządzą. Dlaczego na Węgrzech musiało do tego dojść?
Czytaj całość

Węgry w Warszawie

16 lutego 2012 o godz. 18 odbyło się spotkanie w siedzibie Stowarzyszenia na Brackiej z radcą ambasady Węgier, dr. Emerykiem Molnarem. Nasz gość zgodził się nas odwiedzić i odpowiedzieć na pytania dotyczące sytuacji na Węgrzech.
Czytaj całość

Kłopotliwa Europa Środkowa

Państwa Europy Środkowej są kłopotem w polityce europejskiej nie od dziś. Nie są to kraje duże, raczej średnie i małe, często skłócone, a przy tym po najróżniejszych dziejowych zawieruchach zdewastowane społecznie i gospodarczo.
Czytaj całość

Mocarz czy krzykacz?

Piąta Republika Francuska oraz jej obywatele nie cieszą się ostatnio wśród Polaków wielkim uznaniem. Zdecydowanie wyżej cenimy Anglosasów czy Niemców. Aspiracje polityczne i gospodarcze Francji wydają nam się znacznie przekraczać jej potencjał i często prowokują drwiny. Czy dawny hegemon na Kontynencie zasługuje na taką ocenę?
Czytaj całość

Ówczesne władze francuskie obawiały się Polaków, których od schyłku XVIII wieku kojarzono z rewolucjonistami - wywiad z dr Adamem Gałkowskim

Czytaj całość

Gotyk – francuski obraz europejskiej kultury

Architektura gotycka jest materialnym świadectwem dokonań średniowiecznych, francuskich architektów, materializacją marzeń o połączeniu piękna z monumentalizmem.
Czytaj całość

Grzech zaniechania i celowe działanie

Kiedy ogłoszono wyniki wyborów, przeraziłam się. Nie chodzi tylko o to, że Platforma Obywatelska po czterech latach fatalnych rządów ponownie zdobyła największą liczbę głosów - to rzecz jasna bardzo źle świadczy o polskim społeczeństwie, ale naprawdę potworny jest wynik Ruchu Poparcia Palikota. Spotkałam się z opiniami, że Palikot jest po prostu klaunem a ludzie głosowali na niego po to, aby pokazać, że nie podobają im się główne partie obecne na scenie politycznej od lat. Niestety nie jest to takie proste.
Czytaj całość

Siedem

To nie Tusk wygrał wybory, to nie Palikot będzie budował lewicę. Napieralski zrobił, co mógł, a feministki poniosły klęskę. Ale po kolei. Oto siedem mitów minionych wyborów.
Czytaj całość

Czas wojny

„Moim nieustannym pragnieniem jest po prostu dać Hiszpanii to, czego teraz nie ma; dać tej ukochanej Hiszpanii wolność, którą zna tylko z imienia, wolność – córę Ewangelii, a nie liberalizm – potomka Reformacji; wolność, która jest poszanowaniem praw sprawiedliwych, to jest odpowiednich prawu Bożemu i prawu natury.”
Karol VII Burbon (1848-1909) legitymistyczny następca tronu Hiszpanii
Czytaj całość

Cztery lata gnicia

Mocne zwycięstwo PO w tych wyborach oznacza, że partia władzy nie musi się obawiać żadnej konkurencji, przynajmniej na razie. PiS jest zapędzone do narożnika. Ma w sejmie liczną i podobno fachową (przekonamy się) reprezentację, tyle że wyborcy raczej nie będą mieli szansy się o tym dowiedzieć. Media masowego rażenia są mocno trzymane w garści przez rząd i pokrewne ugrupowania. PiS nie ma więc żadnego sposobu na zmuszenie PO do jakiegoś reformatorskiego działania. I chyba takich działań nie będzie. Ramka: Sojusz PO z RPP nie opłaca się żadnej ze stron, chyba że w sprawach zasadniczych typu „obrona żłoba i PRL” – tj. uchwalenie budżetu. PO nie chce wzmacniać konkurencji przez dostęp do stanowisk i mediów, Palikot nie chce z kolei brać odpowiedzialności za rządzenie w czasie, gdy możliwe jest finansowe tąpnięcie.
Czytaj całość