Organizator:
Partnerzy:
http://www.fmw.org.plhttp://www.gazetapolska.plhttp://www.sw.org.plhttp://www.horyzonty.euhttp://www.krzyk.org.plhttp://www.ego.riki.plhttp://www.pokolenie.org.plhttp://www.polskaliberalna.nethttp://www.powiernictwo-polskie.pl

 

Gruzjo – nie jesteś sama!!

 

Sobota, 16 sierpnia 2008

 

 

Trzeba przyznać, że to niestabilna pogoda grała w sobotę pierwsze skrzypce. Nie zniechęciło to jednak młodych członków Stowarzyszenia KoLiber do przeprowadzania akcji solidarności z Gruzją w swoich miastach, chociaż czasem w ograniczonej, względem planowanej, formie.


Bielsko-Biała

 

O godzinie 15.00 odbył się wiec poparcia dla Gruzji w Bielsku-Białej. Pierwszą częścią, która odbyła się na Pl. Wojska Polskiego stała się manifestacja, na której prezentowane było stanowisko Stowarzyszenia KoLiber w sprawie konfliktu na Kaukazie. Uczestnicy oraz przechodnie mogli zapalać także świeczki pamięci i solidarności z ofiarami wojny w Gruzji; wszystkie ofiary uczczone były także minutą ciszy. Kolejną częścią zgromadzenia było przemaszerowanie z transparentami po mieście; wygłaszane były wtedy hasła - "Wolna Gruzja", "Pij gruzińskie wina, nie bój się Putina" oraz rozdawane naklejki, wyrażające solidarność z narodem gruzińskim.

 

Gdańsk

 

O godzinie 13, w strugach deszczu, pod konsulatem Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Wrzeszczu zebrało się ok. 25 osób z różnymi hasłami, flagami i przygotowanymi transparentami, w celu zamanifestowania swojej solidarności z narodem gruzińskim. Wiec poprowadził Michał Stróżyk - koordynator inicjatywy "Solidarni z Gruzją" w województwie pomorskim.  M. Stróżyk nakreślił obraz całego konfliktu i wyraził zdecydowany sprzeciw zebranych wobec interwencji rosyjskiej. Senator Dorota Arciszewska-Mielewczyk, nakreśliła z kolei geopolityczne motywy konfliktu Gruzji z Rosją oraz wynikające z tego potencjalne zagrożenie dla Polski. Bogusław Gosz - koordynator kampanii "Gruzjo - nie jesteś sama!!" Stowarzyszenia KoLiber zwrócił uwagę zebranym i mediom na możliwe formy niesienia pomocy Gruzinom, propagując m. in. stronę gruzja.koliber.org. Skandujący krzyczeli hasła: "Olej Putina - pij gruzińskie wina!" oraz "gruzińska woda zdrowia Ci doda!". Pomagali im kierowcy, z których cześć trąbiła pod konsulatem, wyrażając solidarność z inicjatywą. Do manifestujących wyszedł pracownik konsulatu, któremu kolega Michał Bełbot wręczył czerwone gruzińskie wino półsłodkie, które ów pracownik przyjął, lecz po kilku minutach odniósł z powrotem, ku wyraźnemu zainteresowaniu dość licznie przybyłych mediów. Całe zgromadzenie  ochraniała z każdą chwilą coraz większa ilość funkcjonariuszy służb porządkowych, którzy po zakończeniu manifestacji, skrupulatnie zaczęli spisywać zgromadzonych.

Wiec solidarności z narodem gruzińskim spotkał się z szerokim zainteresowaniem mediów. Relacje z niego zostały zaprezentowane m. in. w Superstacji, "Panoramie" TVP Gdańsk, Polskim Radio Gdańsk, Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Pulsie Biznesu oraz najważniejszych ogólnopolskich portalach internetowych.

 

Wideo-relacja z Gdańska: http://www.e-gdynia.pl/index.php?id=11&where=818

 

Gliwice

 

W sobotnie popołudnie w związku z kampanią „Gruzjo-nie jesteś sama!!” członkowie oddziału gliwickiego Stowarzyszenia KoLiber zebrali się w Centrum Handlowym FORUM - jednym z najbardziej zatłoczonych miejsc w mieście. Rozdawano naklejki, informowano przechodniów o kampanii, udzielono kilku wywiadów. Po przerwie obiadowej, około godziny 19:30 KoLibranci przenieśli się na gliwicki rynek, na którym odbywały się koncerty zespołów młodzieżowych. Uczestniczyło w nich około 300 osób. Na scenie zawieszono transparent informujący o akcji stowarzyszenia. Z wielkim entuzjazmem odebrali ją koncertujący muzycy, którzy nie tylko zachęcali młodzież do poparcia inicjatywy KoLibra, ale również wykonali kilka utworów na cześć Gruzji.

 

Relacja fotograficzna: http://picasaweb.google.pl/czarnosek/GruzjoNieJesteSama

 

Gniezno

 

16 sierpnia o godzinie 15.00 gnieźnieński oddział Stowarzyszenia KoLiber rozdawał mieszkańcom Gniezna specjalnie przygotowane naklejki - znak solidarności z narodem gruzińskim namawiające do podpisania się pod listem poparcia na stronie www.gruzja.koliber.org. W manifestacji mimo wcześniej zgłoszonej obecności zabrakło przedstawicieli gnieźnieńskiego oddziału jednej z czołowych młodzieżówek. Akcja spotkała się z szerokim odzewem wśród mieszkańców, którzy nie szczędzili słów krytyki pod adresem Rosji oraz słów poparcia dla samych organizatorów.

 

Relacja fotograficzna: http://picasaweb.google.pl/koliber.gniezno/GruzjoNieJestesSama

 

Katowice

 

Tekst za zgodą mmsilesia.pl:

„Gruzjo nie jesteś sama”- naklejki z takim sloganem, napisanym w kilku językach mogli wczoraj otrzymać Katowiczanie. W Katowicach odbyła się akcja poparcia dla Gruzji.

Rozdawało je kilkunastu aktywistów katowickiego oddziału stowarzyszenia konserwatywno-liberalnego KoLiber, spacerujących w centrum Katowic. Cześć z nich trzymała transparenty z hasłami "STOP rosyjskiej agresji" albo "Gruzjo jesteśmy z Tobą".

- Poprzez uliczną akcję chcieliśmy wyrazić naszą solidarność z Gruzją, pokazać, że naród gruziński nie jest sam. Nieme przyzwolenia na działania Rosji w tym rejonie oznaczałoby, że jesteśmy współwinni zła. W takich sytuacjach nie można milczeć - tłumaczy w rozmowie z MM Silesia Zuzanna Stamirowska , główny koordynator wczorajszych działań. - Pragnęliśmy zwrócić uwagę społeczeństwa polskiego na problem Gruzji, zachęcić do wyrażenia poparcia- dodaje Stamirowska.

Akcja jest częścią ogólnopolskich przedsięwzięć zorganizowanych przez stowarzyszenie KoLiber wyrażających poparcie i solidarność z narodem gruzińskim. W Katowicach przejawiały się one wcześniej przez pikietę, która odbyła się w zeszłą niedzielę, przed Teatrem Wyspiańskiego.

 

Kraków

 

Sytuacja w Krakowie była specyficzna - z jednej strony był ogrom aktywnych w sprawie Gruzji osób - Kluby GP, Solidarność, SFMW, KPN no i wreszcie KoLiber. Pod konsulatem rosyjskim od ostatniej soboty (9 VIII) codziennie odbywały się, z każdym dniem słabnące, antyrosyjskie manifestacje pod patronatem środowisk Niezależnej. Sprawa była więc dosyć „ograna”. Równocześnie jednak sporo ludzi zapowiadało swoje przybycie, głównie z racji wyczerpywania się tamtejszej formuły - my oferowaliśmy coś alternatywnego, w nowym miejscu i formie. Niestety, zaczęły się schody. Kurier nie zastał nikogo pod podanym przez koordynatora akcji w Krakowie adresem i nie zostawiwszy awizo zostawił paczkę na poczcie, która od piątku włącznie była zamknięta. W związku z tym przygotowano ulotki w dwóch językach, które przy wsparciu członków KPN rozdano na ulicy Szewskiej.

 

Łódź

 

W sobotę, 16 sierpnia, w strugach deszczu, na Placu Wolności w Łodzi, odbył się wiec poparcia i solidarności z Gruzją i narodem gruzińskim. Organizatorem happeningu, polegającego na zapaleniu zniczy ofiarom rosyjskich bombardowań oraz rozdawania łodzianom wlepek z flagą Gruzji był oddział łódzki stowarzyszenia KoLiber. Organizatorzy i uczestnicy wiecu udzielili relacji licznym mediom, które przybyły na nasz happening. Akcja odbiła się dzięki temu szerokim echem w regionalnej telewizji i lokalnych rozgłośniach radiowych.

 

Relacja telewizyjna: http://ww6.tvp.pl/6882,20080816773186.strona (10 min. 50 sek.)

 

Opole

 

W Opolu akcja odbyła w „niedeszczowym” okresie dnia. Zebrani pod ratuszem wspólnie ze stowarzyszeniem Horyzonty uzbrojeni we flagi biało-czerwone i plakietki z barwami narodowymi Gruzji. Głównym punktem pikiety było wciągnięcie flagi państwa gruzińskiego na maszt przy ratuszu przez przedstawiciela społeczności gruzińskiej w Opolu. Następnie poprosiliśmy zebranych mieszkańców naszego miasta o zapalenie czerwonych świec ułożonych we wzór flagi Gruzji. Zebranych ludzi z zewnątrz (z poza KoLibra i Horyzontów) było ok. 20 (w tym założyciel Solidarności w Opolu p. Roman Kirstein), co jest na tego typu akcje w Opolu wynikiem przyzwoitym. Po około półgodziny zakończono całą akcję.Wydaje się, że można zaliczyć ją do udanych, zwłaszcza iż flaga Gruzji, wisząca przed opolskim ratuszem, będzie symbolem o cierpieniach gruzińskiego społeczeństwa spowodowanym rosyjską agresją na wiele dni.

 

  Niedziela, 10 sierpnia 2008
 

 

Obserwując wydarzenia w Gruzji nie można milczeć! Nie można przejść obojętnie obok tragedii ludzi, którym wojna zabiera wszystko co mają. Pokaż że Gruzja nie jest sama podpisując list na www.Gruzja.KoLiber.org

PRZYŁĄCZ SIĘ DO MANIFESTACJI !!!

Kraków
16.08.08 o godz. 15:00
plac pod Teatrem Bagatela
Organizator:
tel. 793 449 696
e-mail: ANTY-SPAM-bartosz.wilkatkoliber.org
gg: 1877845

Katowice
16.08.08 o godz. 15:00
ul. Stawowa
Organizator:
tel. 693 542 752
ANTY-SPAM-zuza-stamirowskaato2.pl
gg 4783822

Opole
15.08.08 o godz. 14.00
Rynek od ulicy Koraszewskiego
Organizator:
tel. 606 21 58 48
ANTY-SPAM-opoleatkoliber.org

Gliwice
CH Forum
16.08.08 o godz. 15:00
Organizator:
tel. 600 455 925
e-mail: ANTY-SPAM-morawiakatkoliber.org
gg: 2238467

Gniezno
16.08.08 o godz. 15:00
Galeria Gniezno
ul. Pałucka 2
Organizator:
tel. 603 359 493
e-mail: ANTY-SPAM-gnieznoatkoliber.org
gg: 5940624

Gdańsk Wrzeszcz
16.08.08 o godz. 13:00
pod konsulatem Federacji Rosyjskiej
ul. Batorego 15
Organizator:
tel. 502083555, 601511799

Bielsko-Biała
16.08.08 o godz. 15:00
Plac Wojska Polskiego,
tel. 792 797 012,
e-mail : ANTY-SPAM-kamil.ciszekatkoliber.org
gg: 4492252

Łódź
16.08.08 o godz. 12:00
Plac Wolności
tel. 509425275
e-mail : ANTY-SPAM-k.dabekatgmail.com 
GG 3481776

(Uwaga: w powyższych adresach mailowych należy usunąć "ANTY-SPAM-" oraz zamienić znak "at" na "@")

Warszawa

Pod ambasadą Republiki Gruzji w Warszawie członkowie Stowarzyszenia KoLiber zorganizowali wiec poparcia i solidarności z narodem gruzińskim. Skandowaliśmy hasła "Wolna Gruzja, wolny Kaukaz", "Jesteśmy z wami, Gruzini jesteśmy z wami", trzymaliśmy transparenty "Gruzjo nie jesteś sama", "KoLiber solidarny z Gruzją", "Sudety 1938, Gruzja 2008" oraz gruzińskie flagi.

Odczytaliśmy list poparcia dla Gruzji, wiceprezes Stowarzyszenia KoLiber Lesław Sierocki przekazał go przedstawicielom ambasady. Głos zabrał również nasz członek honorowy - Bronisław Wildstein, który zwrócił uwagę na to, że jeszcze kilka lat temu nie do pomyślenia była sytuacja, iż Rosja zaatakuje suwerenne państwo. Jest to dowód na postępujący imperializm rosyjski, o którym my Polacy, sami się niejednokrotnie w historii przekonywaliśmy. Reakcje świata powinny być zdecydowanie bardziej stanowcze. Rzecznik prasowy ambasady Gwantsa Ratiani - Rogowy w ciepłych słowach podziękowała uczestnikom oraz odczytała skierowane do nas pismo od ambasadora Konstantina Kavtaradze. Najważniejsze, że pokazaliśmy, że Gruzini nie są sami, że w różnych częściach Europy są ludzie, którzy ich popierają.

Kraków

Kraków aktywnie włączył się w ogólnopolską akcję wspierania Gruzji organizowaną przez Stowarzyszenie KoLiber. W niedzielę 10 sierpnia o godzinie 15 na krakowskim Rynku wspólnie zamanifestowaliśmy poparcie dla zaatakowanych przez wojska Federacji Rosyjskiej Gruzinów. Obwieszeni transparentami i ulotkami przemaszerowaliśmy wokół zatłoczonego Rynku krakoskiego, po czym ulicą Sławkowską udaliśmy się w kierunku rosyjskiego konsulatu. Tam, na miejscu zapaliliśmy znicze symbolizujące ofiary rosyjskiej napaści oraz odczytaliśmy tekst przygotowanej przez nas deklaracji. Ogromnie dziękujemy organizacji, która aktywnie wsparła nas w naszej akcji, czyli Stowarzyszeniu Federacji Młodzieży Walczącej, serdeczne dzięki!

Katowice

Pikieta, zorganizowana przez katowicki oddział Stowarzyszenia KoLiber, odbyła się o godzinie 15.00 przed Teatrem Wyspiańskiego w Katowicach. Demonstrujący wyrazili swój przeciw wobec ingerencji militarnej Rosji w wewnętrzne sprawy Gruzji. Podkreślono, że Polacy po swoich doświadczeniach z czasów II Wojny Światowej i PRL-u szczególnie powinni solidaryzować się z narodem gruzińskim. - Fakt, że polityka prezydenta Gruzji wobec Osetii w ciągu ostatnich dni była mało fortunna, w żaden sposób nie usprawiedliwia wejścia oddziałów Rosji na teren państwa gruzińskiego. To są wewnętrzne sprawy tego państwa- wyjaśniali zgromadzeni zapytany czy nie wspierają państwa, które wywołało wojnę.

Gliwice

W niedzielę (10.08) na gliwickim rynku zebrała się grupa kilkunastu młodych ludzi, głównie członków Stowarzyszenia KoLiber by zamanifestować swoją solidarność z narodem gruzińskim. Manifestanci w ciszy i atmosferze powagi przemaszerowali z rynku ulicą Zwycięstwa do dworca PKP i z powrotem. Towarzyszył im jedynie dźwięk syreny przypominający alarm przeciwbombowy. Uczestnicy nieśli transparenty z flagą Gruzji oraz adresem strony internetowej www.Gruzja.KoLiber.org gdzie znajdują się listy do Ambasady Gruzji, Rosji, Radosława Sikorskiego - Ministra Spraw Zagranicznych RP. oraz zbierane są głosy poparcia. Podobne manifestacje odbyły się w Warszawie, gdzie akcję wsparł Bronisław Wildstein, Krakowie oraz Katowicach. Na przyszła sobotę Stowarzyszenie planuje kolejne manifestacje. Więcej informacji można uzyskać na powyższej stronie internetowej.

 

Dzisiejsze wydarzenia są częścią całościowej akcji KoLibra, wspierającej Gruzję, obejmującej m.in. list do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i ambasadora Federacji Rosyjskiej.