Dla mediów

O akcji

Celem akcji jest zwrócenie uwagi opinii publicznej, oraz zachęcenie do wyrażenia swojej dezaprobaty, w związku z postępowaniem firmy P4, operatora sieci komórkowej Play. Firma ta użyła ostatnio w swojej kampanii reklamowej wizerunku Ernesto "Che" Guevary, ubierając go w czerwoną czapkę mikołaja, oraz układając slogan "Rewolucja na święta". Uważamy, że przedstawianie w niewinny sposób jednego z większych zbrodniarzy reżimów komunistycznych w Południowej Ameryce jest karygodne, i nie powinno pozostać bez reakcji. Sieć Play chcąc zwiększyć swoje zyski, wpisuje się w smutną i szkodliwą popkulturową modę, przedstawiającą "Che" jako "miłego chłopaka" i "idola do naśladowania". Jak napisał George Santayana "Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżywanie". Chcemy pokazać, że społeczeństwo Polskie o historii pamięta, i nie wyraża zgody na jej wybielanie, zwłaszcza w celach komercyjnych.

O Che

Ernesto Guevara był przywódcą rewolucji kubańskiej. Zabił własnoręcznie około 2000 osób; w tym wiele dzieci i kobiet. Często powtarzał: "Rewolucjonista musi stać się zimną maszyną do zabijania napędzaną czystą nienawiścią". Che przyczynił się dodatkowo do uwięzienia w obozach 17 tysięcy ludzi. Uwięzionych, na jego polecenie torturowano, narkotyzowano, przetrzymywano godzinami w dołach, upokarzano nawet zmuszając do ścinania zębami trawy. Wrogom komunizmu odebrano nawet człowieczeństwo; byli jedynie gusanos - robactwem, jak mawiał Che.

O KoLibrze

Stowarzyszenie KoLiber to ogólnopolska organizacja łącząca ludzi o oglądach konserwatywnych i wolnorynkowych. Ma kilkanaście oddziałów w całej Polsce i ok. 500 działaczy. Członkami Honorowymi KoLibra są Robert Gwiazdowski, Roman Kluska, Jeremi Mordasiewicz, Jan Pospieszalski, Maciej Rybiński, Bronisław Wildstein, prof. Jan Winiecki i Rafał Ziemkiewicz. Stowarzyszenie organizuje m.in. konferencje, kluby dyskusyjne jak również pikiety. Inną, podobną do obecnej akcją, było przeprowadzenie kilka lat temu kampanii przeciwko firmie Tymbark, która również reklamowała swoje produkty wizerunkiem "Che" Guevary. Akcja zakończyła się sukcesem, firma zdecydowała się zawiesić swoją kampanię.


(kliknij, aby powiększyć)