Dług publiczny Państwa wynosi obecnie ok. 761 409 931 178 PLN.
Petycję przeciwko zadłużaniu Polaków podpisało już 13161 osób.

FAQ

Dlaczego dług państwowy jest dla mnie groźny?

Wysoki dług państwowy oznacza, że ktoś go będzie musiał spłacić. Długi zaciągają politycy by pokryć swoje obietnice wyborcze, na które nie mają pieniędzy w budżecie, a spłacać je muszą podatnicy, czyli my wszyscy (bo nawet jeśli nie pracujesz to płacisz podatki w postaci VATu czy akcyzy od niektórych produktów). Dzisiejszy wysoki dług oznacza, że w przyszłości może zabraknąć w kasie państwowej pieniędzy na inne wydatki lub choćby na obniżkę podatków.

Czy dług państwowy powoduje że trudniej otrzymać mi jest kredyt?

Tak, ponieważ Państwo pożycza pieniądze również od banków, którym później brakuje środków na pożyczki dla ludności i firm. Banki wolą udzielić kredytu Państwu w pierwszej kolejności, ponieważ jest to pewna pożyczka. Gdy udzielą kredytu Państwu na dość dobrych warunkach (oprocentowanie 4-5%) to później nie muszą już tak bardzo starać się przy pożyczkach dla zwykłych ludzi, przez co te kredyty są wyżej oprocentowane.

Ile wynosi dług w Polsce?

Dług publiczny w Polsce wynosi ok. 963 miliardów złotych i cały czas rośnie. Aktualne dane można znaleźć na stronie www.zegardlugu.pl

Ile wynoszą odsetki od długu?

Odsetki od długu wynoszą ok. 4,5% jego całego zadłużenia. Rocznie do spłacenia długu na Polskę przypada ok. 39-41 miliardów złotych. Dane te ciągle się zmieniają, a można je sprawdzać na stronie www.zegardlugu.pl By pokazać jak wielkie są to pieniądze warto wiedzieć, że na obronę narodową np. w 2009 roku wydano 16,8 miliarda, a na bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową 13,5 miliarda. Zatem na obsługę długu wydano więcej niż na wojsko, policję i straż pożarną razem wziętą.

Kto płaci za długi państwa?

My wszyscy. Płacimy podatki, z których później rząd musi spłacać długi zaciągnięte przez poprzedników. W 2012 roku każdy Polak będzie musiał zapłacić około 1100 złotych na to, by zapłacić tylko za samą obsługę długu. Samego długu w przeliczeniu na każdego Polaka jest już blisko 26 tysięcy złotych.

Jak funkcjonowałoby Państwo bez długu?

Politycy na całym świecie mają tendencję do tego, by zadłużać swoich obywateli. Jednak istnieją państwa na świecie, które albo nie mają wcale długu, albo jest on bardzo mały. Np. w Estonii wynosi on 7,2% w relacji do PKB i jest nominalnie około dwustukrotnie niższy niż w Polsce. W sąsiadującej z Estonią Łotwie dług wynosi 36,2% w stosunku do PKB i gdyby nie dodatkowe pożyczki to Łotwa w wyniku kryzysu mogła ogłosić bankructwo i przestać wypłacać pensje pracownikom państwowym oraz emerytury i renty. Dlatego można jasno powiedzieć, że Państwo bez długu jest niezależne i nakierowane na ochronę swoich obywateli.

Jak w Polsce rósł dług krajowy?

Każda rządząca w Polsce formacja polityczna ma swoje „zasługi” w zwiększaniu zadłużenia państwa. Poniższy wykres przedstawia tylko jak rósł dług budżetu centralnego. Do tego należy jeszcze dodać długi samorządów oraz innych instytucji państwowych.

Czy nie lepiej zwiększać zadłużenie i te pieniądze inwestować?

Dobrze by było, gdyby Państwo mogło efektywnie inwestować. Niestety historia pokazuje, że większość pieniędzy wydawanych przez Państwo było przeznaczane na bieżącą konsumpcję, a inwestycje państwowe przeważnie były nietrafione, przez co jeszcze przez lata trzeba było do nich dopłacać. Każde zwiększenie zadłużenia jest „przejadane” i choćby nie wiadomo jak politycy mówili, że będzie inaczej, to nie można im wierzyć.

Dla kogo dług państwowy jest najbardziej groźny?

Dług jest najgroźniejszy dla tych, którzy będą go spłacać, a więc aktualnych i przyszłych podatników.

Kto korzysta na zadłużeniu państwa?

Na zadłużeniu korzystają przede wszystkim politycy, gdyż mogą wydawać nie swoje pieniądze na realizację obietnic wyborczych, dzięki którym zostali wybrani na stanowiska. Trzeba przyznać jednak, że jest to bardzo wysoki koszt, jaki my wszyscy ponosimy. Dodatkowo zyskują na tym instytucje finansowe, które żyją przecież z odsetek. Spośród obywateli zyskują ludzie starsi, którzy już nie będą musieli w przyszłości spłacać tych długów, ale mogą na koszt przyszłych pokoleń polepszyć aktualny standard życia.

Politycy mówią, że Polska jest zadłużona na ok. 55% PKB. To chyba nie jest dużo?

Politycy specjalnie używają miary relacji długu w stosunku do PKB by zmniejszyć jego wielkość. O wiele bardziej adekwatne jest podawanie w relacji do wpływów budżetu państwa, które wyniosą w 2011 roku ok. 301 miliardów złotych. Zatem dług publiczny w relacji do wpływów budżetowych wynosi 280%. To znaczy, że chcąc spłacić dług publiczny trzy najbliższe budżety państwowe musiałyby być w całości przeznaczane tylko na ten cel.

Jak mogę wpłynąć na zmniejszenie długu w Polsce?

Po to właśnie powstała akcja – Polska bez długu, by pokazać politykom jak dużo Polaków sprzeciwia się dalszemu zadłużaniu kraju. Ponieważ tylko przepis konstytucji może zakazać politykom uchwalania budżetu z deficytem, to trzeba zbudować ruch społeczny, który będzie na każdym kroku naciskał na polityków aby wreszcie taki przepis w Konstytucji się znalazł. Dlatego, jeżeli masz taką możliwość, powiadom jak najwięcej znajomych o naszej akcji. Możesz również udzielić nam dodatkowego wsparcia (zakładka "Wesprzyj nas!"). Każda pomoc z Twojej strony jest mile widziana i im więcej nas będzie, tym większa możliwość, że nasi politycy zrozumieją, że dalsze zadłużanie kraju nie zyskuje poparcia społecznego.