Zgodnie z planem, 10.11.2010, dokładnie 7 miesięcy po katastrofie smoleńskiej, przeprowadzona została pierwsza akcja naszego Porozumienia "Smoleńsk - chcemy prawdy!" pod nazwą "Czy wiesz, ile nie wiesz?". Organizatorem akcji było Stowarzyszenie KoLiber. Film z akcji można obejrzeć tutaj


W godzinach 16.00 - 18.00, przy wyjściu ze stacji metra Centrum, prowadziliśmy akcję informacyjną dla warszawiaków, polegająca na:

  1. rozdawaniu ulotek zawierających materiały informacyjne podsumowujące wszystkie niejasności, manipulacje i kłamstwa, toczącego się śledztwa w sprawie okoliczności katastrofy. Zachęcamy wszystkich do drukowania i powielania przygotowanych przez nas informacji w całej Polsce. Ulotka jest do pobrania po kliknięciu tutaj

  2. wyświetlaniu przygotowanego przez nas filmu ? 14 minut zmontowanych fragmentów nagrań video, zdjęć i plansz, będących wizualnym uzupełnieniem materiałów zawartych w naszej ulotce. Film puszczany był prawie non ? stop, z przerwami na krótkie przemówienia, niebawem zamieścimy tu link do naszej produkcji, tak by każdy mógł go obejrzeć. Każdorazowo film oglądało kilkadziesiąt osób.

  3. Przedstawieniu krótkiego happeningu. W jego trakcie 3 żołnierzy sowieckich pokazało, w jaki sposób ?zabezpiecza się? dowody ważne dowody w śledztwie. Okazało się, że najlepszym na to sposobem jest zniszczenie skrzydła samolotu z biało-czerwona szachownicą i rozbicie szyby przy użyciu piły i młotka.

Udzieliliśmy wywiadów dla Niezależnej TV, Blogpressu i TVN 24

W akcji oprócz członków Stowarzyszenia KoLiber, organizatora i pomysłodawcy akcji, uczestniczyli aktywnie Solidarni 2010. Trzymali oni transparent z hasłem: "Spytaj premiera, gdzie zniknęło 40 ton Tupolewa", a swoje twarze przykryli podobiznami Tuska i Putina. Od dziś będziemy działać wspólnie na rzecz prawdy o Smoleńsku. Zapraszamy do tego także inne organizacje.

Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem warszawiaków, zarówno ze starszego, jak i z młodego pokolenia. Wśród przystających przechodniów spontanicznie stworzyły się grupy dyskusyjne na temat manipulacji większości mediów i przyczyn zatajania przez nie niektórych faktów dotyczących katastrofy. Bo to właśnie same fakty, były tu najważniejsze.   

Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie wsparli naszą akcję i zapraszamy na następne, o których niebawem będzie można przeczytać na tej stronie.