Poniżej zamieszczać będziemy aktualizowaną listę najwiekszych wątpliwości, przemilczeń, kłamstw, działań noszących znamiona sabotażu lub planowej dezinformacji.

Przytaczamy fakty i wątpliwości. Interpretacje pozostawiamy czytelnikowi. I nic nie przesądzamy, żadnej hipotezy nie forsujemy (w przeciwieństwie do prokuratur rosyjskiej i polskiej). Chcemy tylko jednego: chcemy prawdy. W imię pamięci dla ofiar, w imię polskiej racji stanu, w imię elementarnej ludzkiej uczciwości.

Stań po stronie prawdy, pomóż nam ją propagować, informuj o nieścisłościach bądź błędach, jeśli takie na tej stronie dostrzeżesz. Przekaż adres strony innym.

I najważniejsze: myśl samodzielnie i bądź patriotą.

 

1)  Bezpodstawne oskarżenia

Dlaczego od samego początku, jeszcze przed zbadaniem wraku, czarnych skrzynek i przesłuchaniem świadków, strona rosyjska, a za nią polskie media, przyjęły wersję błędu pilotów i presje wywieranej przez Prezydenta lub generała Błasika, mimo że nie znajdują one potwierdzenia w żadnym materiale dowodowym? 

Dlaczego urzędnicy i funkcjonariusze rosyjscy kłamali, podając informacje, które potem okazały się nieprawdziwe (np. kłamstwo o słabej znajomości języka rosyjskiego, o 4 próbach podejścia do lądowania, o zlekceważeniu polecenia wieży by lądować w Mińsku ? Nic takiego nie miało miejsca.

 

2) Tajne porozumienie

Dlaczego już po kilkunastu godzinach, podczas tajnej narady prokuratorów polskich i rosyjskich wykluczono hipotezę udziału osób trzecich (zamachu)? Na jakiej podstawie, skoro w każdym kraju taka hipoteza byłaby rozważana jako podstawowa, aż do jej wykluczenia dowodami? Dlaczego oszukiwano Polaków, że hipoteza ta jest poważnie brana pod uwagę? Dlaczego powszechnie wyśmiewani są wszyscy, którzy choćby tylko domagają się, by hipotezy zamachu nie wykluczać z góry, by uznać ją za dopuszczalną i wartą badania?

Dlaczego oszukiwano Polaków, że godzina katastrofy to 8:56, jeżeli już podczas tego spotkania przyjęto, że jest to 8:41. Po co? W jakim celu?

Na jakiej podstawie prokuratorzy Seremet i Szeląg zgodzili się na tym spotkaniu przekazać polskie czarne skrzynki. Dlaczego informacja, że takie spotkanie i ustalenia miały miejsce była ukrywana przez 6 miesięcy?

 

3)  Oddanie śledztwa w rosyjskie ręce i blokowanie działań po stronie polskiej

Dlaczego po katastrofie samolotu wojskowego jakim był TU-154M, którym leciał prezydent i dowódcy wszystkich sił zbrojnych, kwalifikuje się bezpodstawnie jego lot jako cywilny i stosuje się do wyjaśniania katastrofy konwencję chicagowską? Dlaczego pominięto właściwą dla takich wypadków i korzystniejszą umowę polsko-rosyjską z 1993 roku, której istnienie ukrywano początkowo przed opinią publiczną?

Dlaczego mimo to, nie wykorzystano wszystkich możliwości konwencji chicagowskiej umożliwiającej nam wspólne śledztwo?

Dlaczego polskie władze nie zwróciły się o pomoc do NATO, do UE, do międzynarodowych organizacji lotniczych?

Dlaczego odrzucono w Sejmie inicjatywę poselską, dążącą do odzyskania inicjatywy w śledztwie przez Polskę?

Dlaczego Bronisław Komorowski jako Marszałek Sejmu odrzucił propozycje stworzenia odpowiedniej komisji parlamentarnej? 

Dlaczego mimo zebrania ponad 300 000 podpisów pod stosowną petycją, odmawia się powołania komisji międzynarodowej  w celu wyjaśnienia przyczyn wypadku?

Dlaczego na kwietniowym posiedzeniu sejmowej komisji obrony z inicjatywy posła Wziątka (z SLD ) przegłosowano wniosek zakazujący posłom zadawanie pytań dotyczących katastrofy zaproszonym gościom, m.in. Bogdanowi Klichowi oraz prokuratorowi generalnemu Andrzejowi Seremetowi?

 

4) Skandaliczne zaniedbanie przy organizacji i zabezpieczeniu lotu

Dlaczego kłamliwie i uporczywie nazywa się samolot będący pod 100% kontrolą Ministerstwa Obrony samolotem prezydenckim sugerując, że prezydent miał wpływ na przygotowanie lotu i jego zabezpieczenie, gdy w tym przypadku cała odpowiedzialność spada na stronę rządową? Polskie służby zlekceważyły w wielu miejscach elementarne zasady bezpieczeństwa. Nie dokonano inspekcji (trzykrotnie strona rosyjska odmówiła zgody) lotniska. Zrezygnowano z rosyjskiego nawigatora. Zlekceważono ostrzeżenia służb specjalnych UE. Zlekceważono informacje o wzmożonej aktywności rosyjskich służb specjalnych. Na lotnisku liczba oficerów BOR wynosiła zero. Nikt nie poniósł odpowiedzialności. Dlaczego?

 

5) Fałszywe naprowadzanie pilotów przez rosyjską wieże kontrolną

Dlaczego polscy piloci otrzymali z wieży trzykrotnie komunikat "jesteście na kursie i na ścieżce" podczas gdy samolot już dawno był znacznie poniżej ścieżki podejścia, polecenie odejścia padło gdy już kosił pierwsze drzewa?  Dlaczego wprowadzano ich w błąd?

 

4) Zniszczenie dowodów

Dlaczego Rosjanie wycinali drzewa w obrębie lotniska, i zaorali teren katastrofy? Dlaczego już od pierwszych dni po katastrofie Rosjanie rozpoczęli planowe niszczenie wraku? Dlaczego brakuje  znacznej części samolotu, w tym podobno dość dobrze zachowanego kokpitu?  Dlaczego przez 6 miesięcy polska strona akceptowała jego niszczenie. Dopiero reportaż w "Misji Specjalnej" (nota bene już zdjętej z anteny) spowodował przykrycie wraku brezentem.  Okazalo się, że można. W taki razie czemu przez pół roku nie robiono w tej sprawie nic? Gdyby polscy dziennikarze nie nakręcili materiału, wrak niszczałby cały czas. Dlaczego?

Wiemy, że po katastrofie z Lockerbie ,skrupulatnie przeanalizowano, każdy kawałek samolotu, i dopiero jeden element wielkości paznokcia, doprowadził śledczych do libijskich sprawców zamachu. Dlaczego w sprawie Smoleńska władzom na tym nie zależy?

 

5) Pozorowanie śledztwa

Dlaczego utrzymuje się w tajemnicy zapisy parametrów lotu z jednej ze skrzynek, będącej od początku do dyspozycji polskich śledczych? Zapisy te są kluczowe dla wyników śledztwa i mogą odpowiedzieć na wiele nurtujących nas pytań.

Dlaczego nie przedstawiono analiz trajektorii lotu, stopnia rozczłonkowania wraku, uszkodzeń samolotu?  Dlaczego przez pół roku zespół E.Klicha nie poddał oględzionom skrzydła i słynnej brzozy?

Dlaczego rolę polskiej prokuratury muszę przejmować polscy blogerzy, niezależni specjaliści i jedynie parę niszowych gazet?

Dlaczego przez pół roku nie poddano szczegółowej analizie filmu, nakręconego zaraz po upadku samolotu? ABW potwierdziła jego autentyczność i na tym koniec. Dlaczego nic nie wiemy czyje głosy po polsku tam padają, co to za odgłosy brzmiące jak strzały . Na tym filmie widać, że w miejscu katastrofy operował śmigłowiec transportowy (widać przesuwające się zawiesie - liny do transportu ciężkich materiałów). Co śmigłowiec transportowy robił tam przed zawyciem syren i przed przyjazdem karetek?

Dlaczego strona polska nie zaprotestowała po otrzymaniu kopii rosyjskich stenogramów, które są ewidentnie fałszywe? Ilość nieścisłości w tym dokumencie (będącym nota bene jakąś nieoficjalną kopią) jest kuriozalna i ich opisanie zasługuje na osobne miejsce, co planujemy uczynić.

 

6) Jawne kłamstwa rządu w sprawie katastrofy

Dlaczego minister Kopacz kłamała mówiąc, że teren został przesiany sitem na głębokość 1 m, jeżeli nawet po wielu miesiącach z łatwością znajdowane są na miejscu szczątki samolotu i ofiar? Dlaczego kłamała mówiąc, że polscy lekarze i patolodzy byli obecni podczas sekcji zwłok?

Gdzie po pół roku są dokumenty z sekcji zwłok? Dlaczego zakazano otwierać trumny? Dlaczego nie pozwala się na przeprowadzenie ekshumacji? Dlaczego Donald Tusk twierdzi, że współpraca z Rosją w sprawie śledztwa przebiega bardzo dobrze? Dlaczego minister Miller, nazywa brutalne niszczenie wraku, z wybijaniem szyb włącznie, przygotowaniem samolotu do analizy przez Rosjan?

Jaki obraz wyłania się po przeczytaniu tych informacji? Czy państwo polskie "zdało egzamin"? Czy da się podtrzymac słowa o pełnym zaufaniu do strony rosyjskiej? Czy to pasmo niekompetencji czy złej woli? Chcemy poznać prawdę!

Kolejne fakty wkrótce. Zapraszamy

 

Dla chcących wesprzeć inicjatywę finansowo:

konto bankowe
VWBank Direct 23 2130 0004 2001 0204 6274 0001
Stowarzyszenie KoLiber
ul. Skarbka z Gór 118A/3
03-287 Warszawa

Dopisek: Darowizna na inicjatywę "Smoleńsk - chcemy prawdy!"

Chcących po prostu wspierać Kolibra odsylamy do http://www.koliber.org/wesprzyj-nas