duze logo stowarzyszenia
ogon koliberka
RADA KRAJOWA STOWARZYSZENIA KOLIBER W TRÓJMIEŚCIE
RADA KRAJOWA STOWARZYSZENIA KOLIBER W TRÓJMIEŚCIE Relacja skrócona z RK nad morzem.

27 czerwca 2009 r. oddział Trójmiasto stał się gospodarzem Rady Krajowej Stowarzyszenia. Czerwcowe ‘eRKi’ nad morzem zaczynają wpisywać się w tradycję Stowarzyszenia. Wśród delegatów znaleźli się przedstawiciele oddziałów: Białystok, Gliwice, Gniezno, Katowice, Lublin, Łódź, Trójmiasto, Warszawa, Włocławek oraz Zarządu Głównego. Rada krajowa stała się okazją do rozpatrzenia wizji działań Stowarzyszenia na kolejne pół roku oraz integracji środowiska.

Gościem specjalnym Rady był prof. UG, dr hab. J. Wendt – geograf, historyk i politolog, autor głośnej w środowisku naukowym publikacji „Geografia władzy w Polsce”.

Prof. J. Wendt przedstawił polityczne uwarunkowania reformy terytorialnej w Polsce z perspektywy 10 lat od wprowadzenia jej w życie. Nie był w stanie dać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy reforma terytorialna wraz z samorządową spełniły swoje założenia. Wykazał absurdy niezdolności funkcjonalnej niektórych samorządów na przykładzie powiatów. Nie udało się wprowadzić decentralizacji delegacji zadań. Sama władza nie przybliżyła się do przeciętnego obywatela, wina leży jednak po stronie człowieka. Wyzwaniem, którego nie byli w stanie podjąć jej inicjatorzy była komunikacja oparta na marketingu politycznym. W tej kwestii odniósł się do działalności naszego stowarzyszenia. Zdaniem profesora pomimo najśmielszych chęci nie będziemy w stanie zmienić patologicznych struktur działalności państwa (przy czym, co znamienne, pojedynczy czołowi politycy też nie będą w stanie podjąć tego wyzwania). Słów kierowanych mniej lub bardziej bezpośrednio pod naszym adresem padło więcej. Czy zatem kompromis jest ucieczką przed zamknięciem się i spaleniem w ryzach naszego kapitału wzorem Unii Polityki Realnej? Pytań, które postawił przed członkami KoLibra było znacznie więcej, dając im wiele do myślenia.

Po części oficjalnej Rady Krajowej na Polance Redłowskiej odbyło się ognisko środowisk konserwatywnych, na którym pojawili się członkowie zaprzyjaźnionych organizacji. Ognisko było okazją do porozmawiania z pomorskimi parlamentarzystami, związanymi ze Stowarzyszeniem. Goście bawili się do wczesnych godzin porannych. W niedzielę dla zainteresowanych zorganizowano zwiedzanie Oliwy, Gdańska i Sopotu, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni sakralnej tych miast.

Niniejszym pragniemy złożyć podziękowania za pomoc w organizacji Studenckiemu Kołu Młodych Polityków UG, Studenckiemu Kołu Stosunków Międzynarodowych UG za pomoc w organizacji sali, B. Goszowi, K. Koczotowi, A. Kotowskiemu, J. Spendelowi, A. Dziamborowi, Ł. Kołakowi, M. Palimerisowi, I. Belczewskiemu, M. Kwidzińskiemu, p. senator Dorocie Arciszewskiej-Mielewczyk za wsparcie i przybycie na ognisko, p. posłowi Zbigniewowi Kozakowi za przybycie oraz pozostałym KoLegom z naszego oddziału. Szczególne podziękowania należą się M. Bełbotowi za oddany i gorliwy nadzór nad organizacją i promocją Rady Krajowej oraz imprezy towarzyszącej, w którego efektach mogliśmy partycypować.
  dnia: 6 VII 2009 o godzinie: 22:32 dodał: Bogusław Gosz

Komentarze
I jak było?
24 VII 2009 19:59:21jjroman

Dodaj komentarz
nick:
treść:

© 2005-2012 by Jan Roman

male logo kolibra
Koliber trojmiasto
Jesteś Sympatykiem?

Chcesz znać nasze działania na forum społecznym? Chcesz być informowany o inicjatywach Stowarzyszenia KoLiber? Zostaw kontakt - wpisz swój e-mail