Strona główna

17 września 1939 roku na walczącą z Niemcami hitlerowskimi Polskę napadła Armia Czerwona wykonując tym samym postanowienia Paktu Ribbentrop-Mołotow. Warto o tym pamiętać, gdyż wydarzenia z przeszłości winny być dla nas przestrogą na przyszłość. Oby historia ta nigdy się nie powtórzyła.

W tym roku Stowarzyszenie KoLiber kolejny raz wraz z radnym Pawłem Lisieckim przypomniało mieszkańcom Warszawy o rocznicy 17 września 1939 roku. W dobie agresywnej polityki Rosji nasza coroczna akcja ulotkowo-informacyjna pod Pomnikiem Braterstwa Broni (Czterech Śpiących) była szczególnie ważna

Skupiliśmy się na rozdawaniu broszur informacyjnych i na prowadzeniu dyskusji na temat celów naszej akcji z zainteresowanymi przechodniami. Ich uwagę przykuwali KoLibranci przebrani za żołnierzy Armii Czerwonej oraz transparent z napisem "Nie zapomnimy, sołdaty, 17 września".

Co najważniejsze dzięki naszej akcji zwróciliśmy uwagę wielu ludzi na wydźwięk Pomnikiem Braterstwa Broni (Czterech Śpiących),szczególnie kontrastujący wydarzeniami z 17.09.1939r, przypominając przy tym ich prawdziwy przebieg. Udało nam się również zapoznać z KoLibrem wielu mieszkańców Pragi, a opis naszej inicjatywy znalazł się w ogólnopolskich mediach.

Zachęcamy także do obejrzenia zdjęć z wydarzeń z poprzednich lat: 2007 2008 2009.