maj
01

„Anatomia Kata” – KONKURS!

Z przyjemnością pragniemy zaprosić do udziału w konkursie Stowarzyszenia KoLiber mającym na celu rozpowszechnianie wiedzy o twórcach i funkcjonariuszach reżimu Polski Ludowej, którzy zwalczali bohaterów podziemia niepodległościowego. Konkurs „Anatomia Kata” ma pokazać, że w trakcie walki zbrojnej po roku 1945 funkcjonowali konkretni, znani z imienia i nazwiska, ludzie ponoszący odpowiedzialność za zbrodnie, jakie wówczas popełniono.

Do kogo adresowany jest konkurs? Do studentów oraz uczniów chcących poszerzać swoją wiedzę historyczną na temat ustanawiania oraz funkcjonowania aparatu komunistycznego w Polsce. W celu zrównania szans biorących udział zostały wyróżnione dwie kategorie uczestników: uczniowie oraz studenci.

Prace konkursowe muszą dotyczyć jednego z wybranych tematów:

1. Walka z polskim podziemiem niepodległościowym po 1945 roku. Opisz działania przeciwko Żołnierzom Wyklętym na przykładzie dowolnej postaci, organizacji lub instytucji.

2. Żołnierze Wyklęci – lokalni bohaterowie. Opisz działania przeciwko podziemiu antykomunistycznemu po 1945 roku w wybranym regionie.

Autorzy 4 najlepszych prac wyłonionych przez niezależne jury w składzie: prof. Jan Żaryn, Tadeusz M. Płużański, Leszek Żebrowski, otrzymają cenne nagrody rzeczowe oraz będą mieli możliwość poznać innych pasjonatów historii na Gali Finałowej.

Prace należy przesłać do 7 czerwca na adres mejlowy konkurs@koliber.org.

Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na 10 czerwca. Gala Finałowa, na której odbędzie się wręczenie nagród będzie mieć miejsce w Warszawie 14 czerwca.

Więcej informacji: http://historia.koliber.org/

maj
01

KoLiber dla życia! Finał!

Zapraszamy na uroczysty finał konkursu artystycznego pt. „Piękno życia od poczęcia”, który odbędzie się 10. maja w siedzibie Stowarzyszenia KoLiber przy ul. Zgoda 4/6 w Warszawie.

O godz. 14:00 laureatom wręczone zostaną nagrody jury oraz nagroda publiczności. Następnie będziecie mieli okazję spotkać się z Martą Dzbeńską-Karpińską – artystką fotografem, autorką książki “Matki. Mężne, czy szalone?”, opisującej historie kobiet, które mimo niezwykle trudnej sytuacji zdecydowały się urodzić swoje poczęte dziecko i pragną podzielić się swoim szczęściem.

Finał konkursu połączony z otwarciem wystawy prac konkursowych zakończy projekcja filmu “October Baby” – hitu amerykańskich kin zainspirowanego historią Gianny Jessen – kobiety, która przeżyła własną aborcję.

Do zobaczenia!

sty
18

UWAGA! KONKURS!

Wiadomość dla wszystkich uczniów szkół średnich! Stowarzyszenie KoLiber organizuje konkurs właśnie dla Was. Jeżeli interesujesz się ekonomią i przedsiębiorczością, chcesz osobiście poznać znanych i cenionych ekspertów i przedsiębiorców, jesteś gotów do rywalizacji o wstęp na ekskluzywne seminarium ekonomiczne – aplikuj poprzez napisanie eseju na jeden z trzech tematów (szczegóły na akademiakolibra.pl). Do wygrania atrakcyjne nagrody rzeczowe (książki i tablet) oraz kursy w szkole biznesu ASBIRO czy Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów.
p>

maj
27

Rusza program Mecenat!

Popierasz nasze akcje? Bliskie Ci są wartości takie jak rządy prawa, ochrona własności, wolność gospodarcza, świadome społeczeństwo obywatelskie, nie obojętny Ci jest los Polski? Nie masz jednak czasu na regularną i bezpośrednią aktywność w organizacji?

Już dziś zostań naszym mecenasem!

Tytuł Mecenasa Stowarzyszenia KoLiber przyznawany jest darczyńcom, którzy w ciągu roku udzielili wsparcia o wartości przynajmniej 360 zł. To tylko 1 zł dziennie!

Prawa i przywileje Mecenasów

 • Aktywni mecenasi razem z członkami honorowymi tworzą Konsylium Honorowe, kolegialne ciało doradcze Stowarzyszenia KoLiber.
 • Konsylium Honorowe zbiera się co pół roku celem wysłuchania sprawozdania Zarządu, zaopiniowania jego działań i udzielenia rad.
 • Aktualny spis mecenasów oraz członków Konsylium Honorowego dostępny jest na stronie głównej Stowarzyszenia KoLiber.

Dlaczego warto wesprzeć KoLibra – 10 powodów!

Niezależność

 1. Stowarzyszenie KoLiber to największa organizacja pozarządowa w Polsce, która utrzymuje się i będzie się utrzymywała wyłącznie ze składek członkowskich oraz darowizn pochodzących od prywatnych darczyńców.
 2. Nie trwonimy pieniędzy podatników – nie bierzemy dotacji od instytucji publicznych.
 3. Nie realizujemy partykularnych interesów polityków, firm oraz innych organizacji.

Transparentność

 1. Odnotowujemy każdą, nawet najmniejszą darowiznę na stronie głównej.
 2. Wszystkie przychody i koszty dostępne są w corocznym sprawozdaniu finansowym. Koszty operacyjne dzielone są na konkretne projekty, z realizacji, których sporządzane są szczegółowe sprawozdania (wgląd do sprawozdań możliwy jest na zebraniu Konsylium Honorowego).

Skuteczność

 1. Koszty osobowe KoLibra wynoszą 0zł! Nie czerpiemy korzyści finansowych z naszej działalności – działamy przede wszystkim dla idei.
 2. Tylko 8,48% naszych przychodów przeznaczamy na wydatki administracyjne takie jak utrzymanie serwera czy znaczki pocztowe – nawet ta broszura została wydrukowana na prywatnej drukarce.
 3. Siła KoLibra tkwi w kapitale społecznym, skupionym w kilkudziesięciu oddziałach w całej Polsce.

Wszechstronność

 1. KoLiber to najaktywniejsza i najlepiej rozwijająca się konserwatywno liberalna organizacja w Polsce. Prowadzimy szereg stałych ogólnopolskich projektów, a każdy oddział udziela się poprzez lokalną działalność.
 2. Nasza działalność przybiera różnorodny charakter. Jest kreatywna, odważna i merytoryczna. Działamy wśród najmłodszych – stawiając sobie cel wychowanie młodego pokolenia. Dbamy o przestrzeń publiczną i zmieniamy świadomość społeczną poprzez akcje informacyjne oraz happeningi. Organizujemy debaty, spotkania, marsze i konferencje. Tworzymy profesjonalne raporty i zabieramy głos w sprawach publicznych. Swoistą praca u podstaw budujemy zdrowe społeczeństwo obywatelskie!

Przeznaczenie udzielanego wsparcia

Dynamiczny rozwój Stowarzyszenia KoLiber, spowodował zwiększanie zasięgu naszych akcji i projektów. Wzrost kosztów związanych z szeroką i rozwojową działalnością jest nieunikniony. Nie chcemy zwalniać tempa, więc na realizację planowanych projektów potrzebujemy dodatkowych środków finansowych. Zostaną one wykorzystane przede wszystkim na promocję naszych działań (drukowanie plakatów, ulotek, wykonanie roll-upów, banerów itp.)

Niemniej ważne koszty, bez których pokrycia Stowarzyszenie nie będzie wstanie sprawnie funkcjonować. Jest to np. utrzymanie siedziby: http://zgoda4.pl/ czy serwerów i domen internetowych. Istnieje także możliwość wsparcia określonego zakresu naszej działalności. Są to projekty  KOnsertwatywne: projekty historyczne, patriotyczne i pro-life oraz projekty LIBERalne: projekty ekonomiczne, edukacyjne, wolnorynkowe.

Mamy  nadzieję, że niniejsza oferta  znajdzie uznanie w Państwa oczach, a  współpraca przyniesie wymierne korzyści  dla obu stron i przyczyni się do dalszych sukcesów KoLibra.

Zapraszamy do współpracy!

kwi
26

Z ratusza.

Otrzymaliśmy wiadomość z informacją, iż nasze pismo dotyczące „Czerwonej Mapy Bydgoszczy” zostało przez przewodniczącego Rady Miasta przekazane radnym.

Treść pisma.

 

kwi
17

Historia uczy jak kreować przyszłość.

Pan Tomasz Puławski, wiceprzewodniczący RM SLD w Bydgoszczy, postanowił zabrać głos w sprawie naszego wniosku do Rady Miasta odnośnie zmiany nazw ulic, które upamiętniają ludzi i instytucje związane z komunistycznym reżimem.

Tekst można przeczytać tutaj:

http://sld-bydgoszcz.org.pl/gorace_tematy/_news/1/0/1104/koliber_chce_pogonic_bols.html

Pan Tomasz słusznie zauważył, że ulica Komuny Paryskiej również mogłaby zostać dopisana do listy, ponieważ projekt polityczny pod tytułem Komuna Paryska była równie irracjonalnym i infantylnym przedsięwzięciem, co ustrój komunistyczny ZSRR i komunistyczno-socjalistyczny Rzeczypospolitej Ludowej oraz demokratyczno-liberalny IIIRP. Różnica pomiędzy tymi czterema ustrojami jest ilościowa, a nie jakościowa. Niestety wciąż żyjemy pod jarzmem głupoty o marksistowskiej proweniencji i nic dziwnego, że Pan Tomasz pokrętnie sprzeciwia się naszym działaniom. Pan Tomasz przyznaje nam bowiem rację, co do nędzności tych postaci, ale się sprzeciwia! Skąd my to znamy…

Jednakże zmagania z ideologią, której Pan Tomasz jest orędownikiem, jak mniemam po przynależności partyjnej, trwa od lat na innych polach działalności KoLibra. Tymczasem projekt tej konkretnej akcji nazywa się „Goń z pomnika bolszewika”. Komuna Paryska była, na szczęście, krótkotrwałym wybrykiem historii, który przyniósł znacznie mniej szkód niż wprowadzony terrorem bolszewizm i komunizm, który następnie rozlał się na ćwierć świata, w tym niestety Polskę. Komuna Paryska była też zjawiskiem o kilka dziesięcioleci wcześniejszym niż bolszewizm, z którym w tym projekcie walczymy. Za wcześniejsze jeszcze w Polsce na rozliczanie całej tej chorej ideologii Państwa-matczynej-piersi, która karmi swych obywateli, z miłością głaszcząc po główkach swoje lewicątka. Za wiele jeszcze jest ludzi, którzy mając w pogardzie siebie i innych oczekują, że ktoś zrobi dla nich coś lepszego, niżby oni sami byli w stanie dla siebie zrobić.

Manna z nieba spada, tylko jakoś tak nie po równo. Obficie w ośrodkach władzy, a im dalej, tym rzadsze są manny okruchy. Póki to nie zostanie powszechnie uznane za rzecz charakterystyczną dla każdego systemu opartego na błaganiu o „sprawiedliwość społeczną”, póty nie będzie w Polsce klimatu do pogonienia z pomników wszelkich socjalistycznych wymysłów. Ulice Komuny Paryskiej, traktorzystów, dekarzy, ciastkarzy itp., choć również zasadzające się na tej samej, infantylnej powtarzam, idei „sprawiedliwości społecznej”, nie zostały jednak przez nas proponowane do zmiany świadomie. Gonimy z pomników bolszewików, a nie każdego, kto z naiwności, ignorancji czy głupoty pomyślał, że państwo jest w stanie zrekompensować mu jego osobiste braki i zastąpi mu twarde ziemskie skały, po których stąpa, puchowymi.  Póki ludzie nie przejrzą wreszcie na oczy i nie zrozumieją, że każdy, kto domaga się ustawodawstwa „sprawiedliwego społecznie” domaga się niesprawiedliwości dla tych, którym się zabiera i niesprawiedliwości dla tych, którym się daje, póty pomniki tej zdziecinniałej idei będą elementem naszego krajobrazu.

Na nasze nieszczęście Pan Tomasz uważa, że zamiast zastanawiać się nad historią należy zajmować się „innymi problemami”, a więc wciąż walczyć o „sprawiedliwe społecznie” jutro. Komuna Paryska, bolszewizm, komunizm i realny socjalizm jeszcze członków SLD nie nauczyły, że sprawiedliwość należy się każdemu z osobna, a nie wyimaginowanemu społeczeństwu. Społeczeństwo to taki byt, który istnieje w urzędniczych statystykach, ale nikt jeszcze nie udowodnił jego istnienia. Coś jak yeti i jednorożce. Teraz Unia Europejska buduje nam nowe społeczeństwo oparte o tę legendarną i bajkową ideę wspartą o nowe mityczne stworzenia w rodzaju „wyrównywania nierówności”. I znowuż będzie trzeba kiedyś zmieniać nazwy ulic z euro-socjalistów i euro-komunistów na nazwiska tych, którzy szanowali i siebie i drugiego człowieka – a nie społeczeństwo, nie nimfy, nie krasnoludki.

Charakterystyczne jest dla formacji lewicowych zaprzeczanie wszelkim normom, moralnym, obyczajowym i zdrowemu rozsądkowi. Charakterystyczne jest mówienie czegoś, żeby za chwilę zaprzeczyć samemu sobie. Dla lewicy cel uświęca środki. „Dobrobyt” i „sprawiedliwość społeczną” są gotowi wprowadzać przemocą, podstępem, kłamstwem i oszczerstwem. Zatem nie dziwi, że Pan Tomasz wytyka nam babranie sie w historii, by na koniec sięgnąć do dekady Gierka i powołać go na patrona nowej przeprawy. I co chce nam tym sposobem powiedzieć Pan Tomasz, oprócz tego, że logiką pogardza tak samo, jak wiedzą historyczną? Że tęskni mu sie do szynki jak za Gierka? Prawdą jest, że nowa inwestycja wymagała zadłużenia się miasta. Dobrobyt na kredyt jest równie charakterystyczny dla dekady Gierka, co i dla obecnej władzy.

Arkadiusz Jarzecki

sekretarz bydgoskiego KoLibra

kwi
11

Konferencja prasowa pt. „Czerwona Mapa Bydgoszczy”

Ponad 20 lat temu „skończył się w Polsce komunizm”. Nadal jednak w przestrzeni publicznej funkcjonują „miejsca pamięci” stworzone na użytek propagandy komunistycznej. Do tej pory spotykamy w Polsce ulice, place, parki, pomniki i inne obiekty noszące imiona działaczy i organizacji stalinowskich. Są one swoistą formą gloryfikacji zbrodniczego systemu, zbrodni przeciwko pokojowi i ludzkości, zwalczania dążeń niepodległościowych oraz likwidacji niepodległego bytu państwa polskiego.

Dzisiejszą konferencją zainicjowaliśmy w regionie akcję „Goń z pomnika bolszewika”. Materiał wideo. Jest ona częścią ogólnopolskiego projektu naszego Stowarzyszenia, o tej samej nazwie. Celem projektu jest zbieranie informacji nt. reliktów komunizmu, a następnie podejmowanie działań aby ślady komunistycznych kłamstw zniknęły z polskich ulic, placów, parków, pomników i innych obiektów raz na zawsze. Projekt nasz wspiera ponad 50 osób publicznych i wiele organizacji społecznych. Są to m.in. takie osoby jak Grzegorz Braun, Paweł Kukiz, Antoni Krauze, śp. Przemysław Gintrowski, Leszek Żebrowski, Tadeusz Płużański, Stanisław Michalkiewicz, Marek Chodakiewicz, Janusz Rewiński czy Marek Jurek, a także szereg organizacji np. Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Stowarzyszenia Auschwitz Memento czy Grupa Rekonstrukcji Historycznych NSZ i wiele innych.

Nazwy gloryfikujące zbrodniczą ideologię, propagandę komunizmu i wrogą Polsce politykę Stalina obecne są także w przestrzeni publicznej Bydgoszczy. Na potrzeby projektu przygotowaliśmy „Czerwoną Mapę Bydgoszczy”. Na mapie symbolicznie umieściliśmy niektóre obiekty w Bydgoszczy, noszące imiona działaczy oraz organizacji stalinowskich. Obok nazw ulic, parku itp. umieściliśmy krótkie informacje nt. nazw.

Na ręce przewodniczącego rady miasta pana Romana Jasiakiewicza złożyliśmy dziś list otwarty, w którym zwracamy się do władz Miasta o podjęcie działań zmierzających do zmiany nazw występujących na terenie Bydgoszczy ulic i parku tj. ul. Armii Ludowej, ul. Zygmunta Berlinga, ul. Teodora Duracza, ul. Oskara Langego, ul. Stanisława Lehmana, ul. Józefa Powalisza, ul. Romana Chłodzińskiego, ul. Bolesława Rumińskiego, al. Planu 6-letniego, ul. Przodowników Pracy, Jar Czynu Społecznego, a także Parku płk. Zbigniewa Załuskiego.

Utrzymanie obecnych nazw utrwala zafałszowany obraz najnowszej historii Polski, stanowi pochwałę zdrady Ojczyzny oraz jest formą gloryfikacji zbrodniczej ideologii, propagandy komunistycznej i wymierzonej w niepodległość Polski polityki Józefa Stalina. Utrzymanie tego rodzaju nazw jest także sprzeczne z porządkiem prawnym w Polsce, szczególnie z art. 13 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku oraz oraz art. 256 Kodeksu Karnego.

Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że z podobnym apelem do władz miasta Bydgoszczy wystąpił w 2008 roku śp. Janusz Kurtyka, ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Wierzymy także  że w sprawie usuwania reliktów komunizmu z przestrzeni publicznej, możemy liczyć na przychylność władz Bydgoszczy, o czym świadczy treść uchwały Rady Miasta o nr. XVI/303/11, z dnia 26 października 2011 roku, w sprawie zmiany nazwy ulicy z „ulica Lucjana Szenwalda” na „ulica Czesława Miłosza”.

Przypominamy, że istnieje możliwość wprowadzenia nawet kilkuletniego okresu przejściowego, w którym obowiązują równolegle dwie nazwy ulicy, co pozwala mieszkańcom lub firmom działającym na danym terenie na rozłożenie w czasie i ominięcie ewentualnych dodatkowych kosztów związanych ze zmianami adresowymi. W gestii władz Miasta jest także zwolnienie mieszkańców lub firm z części lub całości podatków lokalnych i innych opłat, tak aby pozostawione „w kieszeni” podatników pieniądze mogli oni przeznaczyć na ewentualne koszty związane ze zmianą nazw ulic. Przypominamy także że na podstawie ustawy z dnia 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. Nr 39, poz. 306), z dniem 1 stycznia 2010 r. dowody osobiste wydawane są nieodpłatnie.

Więcej informacji o akcji w zakładce „Projekty”.

mar
24

Życzenia na Wielki Tydzień i Święta Wielkanocne.

Szanowni Państwo!

Przed nami Wielki Tydzień. Niech będzie on czasem głębokiego przeżywania Misterium Męki i Śmierci Jezusa. Czasem zadumy i refleksji nad sensem życia oraz skupienia się na tym co naprawdę ważne. Niech przeżywanie Wielkiego Tygodnia pozwoli odzyskać wiarę i nadzieję oraz w pełni cieszyć się cudem Zmartwychwstania.

Z całego serca życzymy Państwu wyjątkowego przeżywania czasu Wielkiego Tygodnia oraz spokojnych i radosnych Świąt Wielkiej Nocy.

mar
23

„Tulipany NDŻ” dla KoLibra!

Akcja „KoLiber dla Życia”, której koordynatorem jest Piotr Gładysz została wyróżniona w kategorii „Inicjatywa społeczna” plebiscytu „Tulipany Narodowego Dnia Życia”. W imieniu Stowarzyszenia KoLiber nagrodę odbiera Piotr Mazurek.

Fot. Fundacja Narodowego Dnia Życia.

mar
20

1% dla KoLibra!

Numer KRS 0000253907
W rubrykę Cel szczegółowy 1% koniecznie należy wpisać:
WOLNY RYNEK

Chcielibyśmy Państwa poprosić o przekazanie 1% Podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Tą organizacją jest Fundacja im. Bolesława Chrobrego mająca ogromne zasługi w szerzeniu propagowanych przez KoLibra idei. Fundacja im. Bolesława Chrobrego w porozumieniu ze Stowarzyszeniem KoLiber postanowiła przeznaczyć zebrane fundusze oznaczone tytułem „WOLNY RYNEK” na organizowanie we współpracy z KoLibrem działań szerzących propagowane przez KoLibra idee.

Wpis do rejestru OPP możecie Państwo sprawdzić na rządowej stronie: http://krs.ms.gov.pl/
Numer KRS 0000253907
Aktualna Nazwa FUNDACJA IM. BOLESŁAWA CHROBREGO

Gorąco zachęcamy do podzielenia się swoimi ciężko zarobionymi pieniędzmi!

Fundacja im. Bolesława Chrobrego znajduje się na liście organizacji, które posiadają status organizacji pożytku publicznego i z tego tytułu ma prawo otrzymywać 1% podatku przekazanego przez podatników.

Jak przekazać 1% podatku dla Fundacji im. Bolesława Chrobrego?

KROK 1. Kto może przekazać 1% podatku dla Fundacji im. Bolesława Chrobrego?
- osoba fizyczna rozliczająca się samodzielnie lub z małżonkiem PIT-28, PIT-36, PIT- 36L, PIT-37 PIT-38 lub PIT-39.
Jeden procent przekazać może każdy niezależnie od kwoty podatku i rozliczeń z Urzędem Skarbowym (nadpłata, zwrot). Warunkiem przekazania podatku jest jego wystąpienie, tzn. jeżeli podatnik zarobił w ciągu roku mniej niż kwota wolna od opodatkowania to nie może przekazać 1%, mimo że otrzyma zwrot zaliczki z Urzędu Skarbowego.

KROK 2. Wypełnienie zeznania rocznego PIT.
Przekazanie swojego 1% dla Fundacji im. Bolesława Chrobrego jest niezwykle proste. Wystarczy wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym. Po wyliczeniu, jaką kwotę podatku będziemy mieli do zapłacenia, w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego PIT lub CIT wpisujemy nazwę ” Fundacja im. Bolesława Chrobrego ” i numer pod jakim Fundacja widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym czyli KRS: 0000253907.

W rubrykę Cel szczegółowy 1% należy wpisać:
WOLNY RYNEK

KROK 3. Wypełnione zeznanie PIT składa się do dnia 30 kwietnia w Urzędzie Skarbowym.

Starsze posty &laquo